Podnikateľské prostredie na Slovensku sa opäť zhoršilo

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa zhoršilo aj v treťom štvrťroku tohto roka.

Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), je 79,1 bodu. V porovnaní s druhým štvrťrokom klesol index o 3,73 %.

“Negatívne hodnotenia podnikateľov vyvolali najmä zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia a zmeny v Zákonníku práce. Slovenskí podnikatelia chápu nutnosť konsolidácie verejných financií, no spôsob, pri ktorom vláda prenáša väčšinu konsolidačného bremena na plecia firiem a živnostníkov, bude mať podľa nich destabilizačný vplyv na podnikateľské prostredie,“ uviedol výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Podnikateľov zasiahlo zvyšovanie daní

Róbert Kičina
Foto: SITA/Nina Bednáriková

V treťom štvrťroku tohto roka zaznamenala najvýraznejší pokles položka legislatíva upravujúca dane, poplatky a investície. “Podnikatelia veľmi citlivo reagujú na zvyšovanie daní, pokiaľ im nie je zo strany štátu kompenzované lepšími verejnými službami a lepším podnikateľským prostredím, ktoré možno docieliť napríklad odbúraním nadbytočnej administratívnej záťaže alebo zlepšením vymožiteľnosti práva,“ dodal Kičina.

Podnikatelia vláde vyčítajú aj nedostatočnú snahu o zníženie deficitu obmedzením verejných výdavkov. Druhé najnegatívnejšie hodnotenia pripísali podnikatelia položke legislatíva upravujúca odvody.

„Už počas diskusie k pripravovanej novele zákona o sociálnom poistení podnikatelia upozorňovali na negatívne dôsledky zvýšenia daňovo-odvodového zaťaženia, ktorého výška je dlhodobo jednou z hlavných bariér pri tvorbe nových pracovných miest,“ doplnil Kičina. Podnikatelia sú nespokojní aj s meškaním reformy týkajúcej sa zjednodušenia odvodov.

Tvorba pracovných miest sa spomalí

Zákonník
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podnikatelia ostro kritizujú aj novelu Zákonníka práce, ktorá podľa nich spomalí tvorbu nových pracovných miest, v horšom prípade bude mať za následok pokles zamestnanosti. „Zmeny v Zákonníku práce považujú za krok späť, ktorý negatívne ovplyvní podnikateľské prostredie,“ upozornil Kičina. Podnikateľom sú nepokojní aj s vymožiteľnosťou práva a funkčnosťou súdnictva.

Podľa podnikateľov sa v treťom štvrťroku zlepšila informačná otvorenosť firiem, ich vzťah k životnému prostrediu, vystupovanie voči obchodným partnerom, systém riadenia a manažment ľudských zdrojov, úroveň technológií a kvalita produkcie.

PAS združuje predstaviteľov podnikateľskej sféry na Slovensku. Podnikateľské subjekty združené v aliancii sa snažia presadzovať princípy zákonnosti, etickosti, solidárnosti a transparentnosti v podnikaní. Podniky združené v PAS dosahujú ročné tržby na úrovni 16,93 mld. eur a zamestnávajú približne 64 tisíc

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert Kičina