Podozrivý strelec z mešity v Osle nechce vypovedať, polícia dostala tip na muža už pred rokom

Nórsko, strelec
Muž podozrivý z pokusu o teroristický útok v mešite v Osle a zo zabitia svojej nevlastnej sestry. Foto: SITA/AP, Cornelius Poppen, NTB scanpix
  • aktualizované 12. augusta, 20:02

Muž podozrivý z pokusu o teroristický útok v mešite v Osle a zo zabitia svojej nevlastnej sestry „využije zatiaľ svoje právo nevypovedať“. V pondelok to uviedla jeho advokátka Unni Friesová.

Odmietla sa zároveň vyjadriť k správam nórskych médií, že muža inšpirovali marcové útoky na Novom Zélande, kde strelec v mešitách zabil 51 ľudí a v auguste v americkom Texase, kde prišlo o život 22 osôb.

Každodenne dostávajú veľa tipov

Nórska spravodajská služba dostala pred rokom „nejasný“ tip na muža podozrivého zo sobotňajšej streľby v mešite v Osle. Nebol však dostatočný na to, aby konali, pretože nemali žiadne informácie o „konkrétnych plánoch“ na útok.

V pondelok to na tlačovej konferencii oznámil šéf domácej spravodajskej služby Hans Sverre Sjoevold. Ako povedal, každodenne dostávajú veľa takýchto tipov od znepokojených ľudí a zmienené informácie nenaznačovali „bezprostredne plánovaný teror„. Uviedol tiež, že nie je žiadny dôvod zmeniť celkový stupeň ohrozenia pre Nórsko.

Podozrivého zatkli v sobotu po tom, čo vošiel do mešity na predmestí Baerum. Polícia uviedla, že mával so zbraňami, nešpecifikovala však s akými. Jedna osoba utrpela ľahšie strelné zranenia, než ho ľudia v mešite premohli a zadržali až do príchodu polície.

V dome našli telo nevlastnej sestry

Polícia následne prehľadala jeho neďaleký dom a našla tam telo jeho 17-ročnej nevlastnej sestry. Nórske médiá podozrivého identifikovali ako 21-ročného Nóra Philipa Manshausa. Noviny Dagbladet informovali, že Manshaus v deň útoku na internete napísal, že si ho vybral „Svätý (Brenton) Tarrant“, útočník z Christchurchu.

V roku 2011 nórsky krajne pravicový extrémista Anders Behring Breivik v Osle a na ostrove Utoya postrieľal 77 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikBrenton Harrison Tarrant