Podozrivý zo streľby v električke v Utrechte mal v liste popísať motív, pre ktorý vraždil

Utrecht, streľba
Polícia pri električke v Utrechte. Útok si v pondelok vyžiadal tri obete a troch vážne zranených. Foto: archívne, SITA/AP

Necelé štyri mesiace po útoku v električke v holandskom meste Utrecht sa podozrivý Gökmen Tanis postavil pred súd. Holandskí prokurátori oznámili, že majú „silné indície„, podľa ktorých bol motívom jeho činu terorizmus.

Prokurátori informovali, že 37-ročný podozrivý zanechal v aute, ktorým unikal, rukou písaný list v holandčine. „Robím to pre svoje náboženstvo, vy zabíjate moslimov a vy nám chcete naše náboženstvo vziať, ale neuspejete. Boh je veľký,“ uviedol v liste.

Streľba v električke z 18. marca si vyžiadala štyroch mŕtvych a dvoch zranených. Tanisa, obyvateľa Utrechtu tureckého pôvodu, zatkli niekoľko hodín po čine. Obvinili ho z viacnásobnej vraždy alebo zabitia s teroristickým úmyslom a ďalších trestných činov. Muž sa ešte v marci k útoku priznal.

Podľa prokuratúry ho teraz prevezú do odborného centra, kde sa podrobí psychologickým testom. Jeho proces by sa mal začať začiatkom budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom