Podpora Babišovho ANO prudko klesla, voľby by aj tak vyhral

Babis
Český vicepremiér Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

PRAHA 8. septembra (WEBNOVINY) – Ak by sa parlamentné voľby v Česku konali koncom augusta, vyhrala by ich vládna strana ANO so ziskom viac ako 25 percent. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnil v nedeľu portál českej spravodajskej televízie ČT24.

Druhá by skončila najsilnejšia strana z októbrových volieb ČSSD. Jej podpora v porovnaní s marcom klesla na 17 percent. Až za nimi skončili komunisti z KSČM, ktorí si držia stabilnú podporu a aj v auguste by ich volilo viac ako 13 percent opýtaných.

Hranicu jedenástich percent v prieskume na vzorke 1200 ľudí prekročilo hnutie TOP 09 exministra Karla Schwarzenberga, pričom ODS by svoj hlas nedalo ani sedem percent. Podpora tretej vládnej strany KDÚ-ČSL klesla na päť percent a do parlamentu by sa dostalo aj hnutie senátora a neúspešného prezidentského kandidáta Tomia Okamuru.

Októbrové predčasné parlamentné voľby, ktoré boli dôsledkom vypuknutia škandálu spojeného s osobou premiéra Petra Nečasa, vyhrala ČSSD. Do vlády pozvala ANO, ktorej predseda slovenského pôvodu a podnikateľ Andrej Babiš sa stal ministrom financií, a KDÚ-ČSL.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Babiš
Firmy a inštitúcie Hnutie ANO