Podpora Chorvátov pre vstup do EÚ sa zvyšuje

Chorvátsko
Foto: SITA/AP

ZÁHREB 26. júla (WEBNOVINY) – Podpora Chorvátov pre vstup krajiny do Európskej únii sa v poslednom čase zvýšila. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky spoločnosti Ipsos Plus, ktorého výsledky zverejnili v utorok. Integráciu do európskej dvadsaťsedmičky podporuje podľa neho asi 52 percent obyvateľov. Ak by sa v tejto veci konalo už dnes referendum, so vstupom Záhrebu do EÚ by jednoznačne súhlasilo 34,1 percenta obyvateľov, „možný súhlas“ vyjadrilo 18 percent respondentov a „jednoznačne proti“ by bolo len 10 percent Chorvátov.

Chorvátsko ešte koncom júna uzavrelo posledné štyri z 35 prístupových kapitol, ktorých zladenie s európskymi štandardmi je predpokladom pre prijatie nového štátu do momentálne 27-člennej Európskej únie. Záhreb rokoval s EÚ šesť rokov. Prístupové rozhovory predĺžil najmä územný spor so Slovinskom, ktorý obe krajiny už vyriešili.

Lídri EÚ na júnovom summite rozhodli, že Chorvátsko vstúpi do EÚ v júli 2013 tak, ako to odporučila Európska komisia. Prístupovú dohodu by malo podpísať počas poľského predsedníctva v decembri tohto roku. V ten istý mesiac by mali o tomto kroku hlasovať v referende voliči. Následne musí prebehnúť ratifikácia prístupovej dohody vo všetkých členských krajinách únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom