Podpora Fideszu sa za rok dramaticky prepadla

Bez názvu
Viktor Orbán Foto: SITA/AP
BUDAPEŠŤ 27. októbra (WEBNOVINY) – Maďarská vládna strana Fidesz stratila od novembra 2010 polovicu zo svojich podporovateľov spred roka.

Dôvodom sú pravdepodobne prísne úsporné opatrenia vlády, ukázal vo štvrtok prieskum verejnej mienky.

Ak by sa voľby konali dnes, 23 percent oprávnených voličov by volilo stranu premiéra Viktora Orbána, pred rokom to bolo 46 percent, ukázal prieskum inštitútu Tarki.

Mnohí Maďari bojujúci s následkami ekonomickej krízy začínajú zo svojej zlej situácie viniť vládu. Tisíce Maďarov sa zúčastnili aj na protestných demonštráciách proti režimu, ktorý považujú za nedemokratický odvtedy, ako Orbán presadil zmeny v ústave, mediálnom zákone a na kľúčové posty v súdnictve a v kontrolných orgánoch menoval straníckych nominantov.

Podľa inštitútu opozičné strany zatiaľ nedokázali zužitkovať straty Fideszu a ich podpora dosahuje úroveň z roku 2010, keď socialisti získali 11 percent, ultrapravicová strana Jobbik 10 percent a zelení 5 percent.

Prieskum uskutočnil inštitút na vzorke 1000 respondentov v polovici októbra ešte pred tým, ako bývalý premiér Ferenc Gyurcsány opustil 22. októbra svoju stredoľavú stranu. V parlamentných voľbách 2010 si vládny Fidesz zabezpečil rozhodujúci dvojtretinovú väčšinu v parlamente.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ferenc GyurcsányViktor Orbán
Firmy a inštitúcie Fidesz