Podpora Macrona v prieskumoch opäť rastie, dobrým nápadom bolo aj zavedenie „veľkej diskusie“

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP

PARÍŽ 6. februára (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý bol medzi francúzskymi voličmi v posledných mesiacoch extrémne nepopulárny, začína v prieskumoch preferencií opäť mierne stúpať.

Zatiaľ čo v decembri mu tri renomované prieskumné agentúry IFOP, BVA a Harris Interactive namerali podporu medzi 23 a 31 percentami, v januári už Macrona podporovalo podľa rovnakých agentúr od 31 do 35 percent občanov.

Podľa viacerých francúzskych analytikov sa o to Macron zaslúžil tým, že začal rázne riešiť protesty takzvaných žltých viest, násilného pouličného hnutia, ktoré protestuje proti Macronovej ekonomickej politike.

Šikovne kombinuje ústupky demonštrantom

Podľa zástupcu riaditeľa prieskumnej agentúry BVA Edouarda Lecerfa francúzsky prezident zatiaľ pomerne šikovne kombinuje ústupky demonštrantom v niektorých oblastiach s ráznym prístupom voči nim.

Dobrým nápadom bolo podľa neho aj zavedenie takzvanej „veľkej diskusie“, programu, v rámci ktorého sa môže verejnosť vyjadrovať k aktuálnym spoločenským otázkam a Macron sa zaoberá jej podnetmi.

„Veľká diskusia sa teraz objavuje vo francúzskych médiách takmer tak často ako protesty žltých viest,“ pripomína Lecerf.

Záruka stability

Podobný názor má aj zástupca riaditeľa konkurenčnej agentúry IFOP Frédéric Dabi, ktorý tiež chváli Macronov nápad zaviesť celospoločenské debaty, cestovať po krajine a niekedy aj šesť hodín odpovedať na otázky občanov. „Macron pôsobí dojmom, že je naspäť v hre, navyše v kontexte protestov pôsobí ako záruka stability,“ hovorí Dabi.

Lecerf aj Dabi sa však zhodujú v tom, že Macronova podpora je v kontexte prezidentského úradu stále príliš nízka a francúzsky prezident ešte zďaleka nemá vyhraté. „Stačí jedna nová udalosť a ľad bude už príliš tenký a Macron sa potopí,“ varuje Lecerf.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron