Podporné obdobie čerpania nemocenského sa predĺži, poistenci však musia splniť niekoľko podmienok

Covid, peniaze
Parlament odobril predĺženie podporného obdobia pre čerpanie nemocenských dávok. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Obdobie čerpania nemocenskej dávky, ktoré uplynulo počas trvania krízovej situácie alebo do šiestich mesiacov od jej skončenia, sa predĺži. Schválením pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o sociálnom poistení o tom rozhodol parlament.

Podporné obdobie, ktoré v súčasnosti trvá najviac 52 týždňov, sa poistencovi predĺži po splnení troch podmienok. Prvou je samotné trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti. Druhou podmienkou je to, že podporné obdobie uplynie v súvislosti s dočasnou pracovnou neschopnosťou (PN), ktorej trvanie sa predlžovalo pre krízovú situáciu.

Viac o téme: Koronavírus

Tretia podmienka spočíva v predpoklade, že osoba po ukončení dočasnej PN nebude mať pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako o 40 percent, teda nebude mať nárok na invalidný dôchodok.

Kríza môže skončiť v auguste

Podporné obdobie na čerpanie nemocenskej dávky sa má v tomto roku predĺžiť približne 3,4 tisíca poistencom mesačne a v prvých piatich mesiacoch budúceho roka približne 1,8 tisíca poistencom mesačne.

Rezort práce pri tomto odhade vychádza z predpokladu, že krízová situácia sa ukončí k 31. augustu tohto roka. Dlhšie vyplácanie nemocenských dávok má v tomto roku zvýšiť výdavky Sociálnej poisťovne zhruba o 8,6 milióna eur a v budúcom roku o 3,5 milióna eur.

Potrebná je písomná žiadosť

Sociálna poisťovňa predĺži obdobie čerpania nemocenského na základe písomnej žiadosti poistenca. „Sociálna poisťovňa nemá po uplynutí podporného obdobia vždy v reálnom čase prístup k informáciám o tom, či dočasná pracovná neschopnosť aj naďalej trvá,“ uvádza sa v zdôvodnení pozmeňujúceho návrhu.

Splnenie podmienok na predĺženie obdobia čerpania dávky bude posudzovať posudkový lekár Sociálnej poisťovne.

Bude pri tom vychádzať z potvrdenia ošetrujúceho lekára po predchádzajúcom vykonaní kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu. Posudkový lekár určí aj dĺžku predĺženia podporného obdobia. Podporné obdobie bude možné predĺžiť aj opakovane, v úhrne najdlhšie o jeden rok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom