Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kiska, Fico, Danko
Prezident Andrej Kiska, v strede, premiér Robert Fico, vpravo, predseda SNS Andrej Danko, vľavo. Foto: SITA

Podporu Slovákov k EÚ podľa Kisku narušuje propaganda, Fico a Danko zdôraznili priority členstva

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Členstvo v Európskej únii má na Slovensku aj po 14 rokoch podporu veľkej väčšiny našich občanov, podľa posledných prieskumov dosahuje 69 percent. Napriek tomu sa aj v slovenskej politike ozývajú hlasy, ktoré naše členstvo v Únii spochybňujú. V príhovore na Národnom konvente o EÚ v Bratislave to v stredu konštatoval prezident Andrej Kiska.

„Aj do našej verejnej diskusie zasahuje cielená nepriateľská propaganda, ktorá podporuje nacionalistické a extrémistické politické prúdy a pomáha im zosilňovať vplyv na verejnú mienku. Nemôžeme to podceňovať. Súčasnú podporu občanov nemôžeme brať za samozrejmosť,“ vyhlásil prezident.

Vyjadril pritom presvedčenie, že bez Európskej únie by Slovensko dnes nebolo tým, čím je, vďaka európskej integrácii sa Slovensku darí. „Naše úsilie o lepší život by sa za 25 rokov existencie demokratického Slovenska nestretlo s takýmto úspechom, keby sme neboli členmi Európskej únie. A aj napriek tomu o EÚ zaznie len málo dobrého,“ uviedol Kiska.

Pragmatická a konštruktívna kritika

Slovensko je podľa predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) silným partnerom EÚ, čo dokazuje aj konkrétnymi krokmi. Zdôraznil, že členstvo v EÚ je v záujme Slovenska, čo je prednejšie „než politické ambície a historické traumy“. Zároveň však treba viesť dialóg o tom, čo sa dá v rámci Únie zlepšiť, kritika však pritom musí byť odborná, pragmatická a konštruktívna.

„Problémy musíme pomenovávať,“ vyhlásil Danko, pričom spomenul napríklad nerovnakú kvalitu potravín v rámci EÚ, na ktorú upozornilo práve Slovensko. Danko v tejto súvislosti zdôraznil, že všetky krajiny musia mať v EÚ rovnaké práva a postavenie.

Predseda NR SR vyjadril podporu hlbšej integrácii v rámci Únie, tá však podľa neho „nemôže potláčať národné prvky a národné štáty“. „Európa musí zostať Európou národov,“ uzavrel Danko v príhovore na Národnom konvente o EÚ.

Migrácia, obrana, vnútorná bezpečnosť

Za najdôležitejšie súčasné priority EÚ považuje premiér Robert Fico dobudovanie eurozóny, opatrenia na riešenie migrácie, ako aj obranu a vnútornú bezpečnosť. „Ak to zvládneme, ľudia opäť uveria, že EÚ ich chráni,“ vyhlásil. Opäť zdôraznil, že hlbšia integrácia v rámci EÚ je pre Slovensko jedinou cestou, „musíme však povedať, čo chceme ako silný a vplyvný štát, ktorý sa rovnocenne podieľa na rozhodnutiach Únie“.

„EÚ nie je dokonalá, ale je to náš životný priestor. Nie je nič lepšie ako EÚ. Chcem, aby sme boli v jej jadre,“ uviedol Fico s tým, že SR bude v rámci EÚ presadzovať svoje priority. Účastníkom Konventu odkázal, že občania, najmä mladí ľudia, musia hovoriť o citlivých záležitostiach a problémoch EÚ. „Európska politika by sa nemala robiť za dverami Bruselu,“ zdôraznil.

Odporúčané články

Slovensko v boji proti korupcii stagnuje, počet bodov od Transparency International klesol Prezident Andrej Kiska odobril novelu o podpore najmenej rozvinutých okresov

Neprehliadnite

Video: Spochybňovanie SNP nie je podľa premiéra Pellegriniho vôbec namieste Kybernetickú bezpečnosť ohrozuje najmä ľudský faktor, spoločnosti chcú ochrániť priemyselné siete Novomanželia zomreli niekoľko minút po svadbe, ich auto sa po zrážke s nákladiakom prevrátilo Tretina amerických ekonómov predpovedá recesiu, problém vidia aj v Trumpovej politike Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Premiér Johnson si získal dôveru prezidenta Trumpa, ktorý schválil jeho prístup k brexitu

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X