Podporu Slovenska pre Jaguar Land Rover schválila aj Európska komisia, pomôže regiónu Nitra

Jaguar Land Rover
Foto: archívne, SITA/Martin Havran

BRUSEL 4. októbra (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) dospela k záveru, že investičná pomoc zo strany Slovenska automobilke Jaguar Land Rover v sume 125 mil. eur je v súlade s pravidlami Európskej únie o štátnej pomoci. Pomoc prispeje k rozvoju regiónu Nitry bez toho, aby príliš narušila hospodársku súťaž na jednotnom trhu, uviedla EK vo štvrtok.

Pomoc bola nutná

Prešetrovanie potvrdilo, že podpora z verejných financií zo strany Slovenska firme Jaguar Land Rover v sume 125 mil. eur pre jej projekt výstavby nového závodu v regióne Nitry je v súlade s našimi pravidlami štátnej pomoci,“ konštatovala eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Eurokomisárka ďalej povedala, že prešetrovanie EK ukázalo, že pomoc bola nutná, aby automobilka Jaguar Land Rover investovala v Európe a nie v Mexiku.

Zároveň sme zistili, že toto opatrenie prispeje k tvorbe pracovných miest a ekonomickému rozvoju znevýhodneného regiónu,“ dodala Vestagerová. Investícia automobilky v regióne Nitry je v objeme 1,4 mld. eur.

Výrobná kapacita závodu má byť 150 tis. áut ročne. Očakáva sa, že závod priamo vytvorí približne 3 tis. pracovných miest.

Výroba ovplyvní export aj HDP

Minister hospodárstva SR Peter Žiga označil rozhodnutie za veľmi dobrú správu. „Je symbolické, že súhlas EK prichádza v období, keď sa automobilka v Nitre pripravuje na spustenie výroby. Po oficiálnej informácii bude mať investor možnosť začať čerpať podporu štátu, ktorú doteraz nemohol využiť,“ napísal minister na sociálnej sieti.

Výroba automobilky podľa neho výrazne pozitívne ovplyvní export a rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska. „Podľa odhadov môže do roku 2021 prispieť k HDP až 3,1 %,“ uviedol Žiga.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Margrethe VestagerováPeter Žiga
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaJaguar Land Rover v Nitre