Pohreb kardinála Tomka: Omšu celebroval emeritný pražský arcibiskup kardinál Duka (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pohreb Kardinála Jozefa Tomka v Košiciach
Zľava hore: Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, emeritný krakovský arcibiskup a kardinál Stanisław Dziwisz, hlavný celebrant, emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő a bratislavký arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský počas pohrebného obradu a rozlúčky so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom v košickej Katedrále sv. Alžbety. Foto: SITA/Viktor Zamborský
  • aktualizované 16. augusta, 15:02

V utorok od 11:00 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach konal pohreb kardinála Jozefa Tomka. Ako agentúru SITA informoval hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian, na pohrebe boli traja kardináli, viac ako 35 biskupov a arcibiskupov, prítomných bolo i 350 kňazov a rehoľníkov a 80 rehoľných sestier.

Spomedzi vládnych a politických činiteľov prišla prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger (OĽaNO) aj predseda parlamentu Boris Kollár či minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (obaja Sme rodina).

Pohrebnú svätú omšu celebroval emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Telo zosnulého kardinála po nej pochovali v doteraz prázdnej podzemnej krypte v dóme, ako si to sám prial.

Veľkoplošná obrazovka

Viac ako šesťsto ľudí ešte aj v utorok ráno prišlo vzdať úctu zosnulému kardinálovi Jozefovi Tomkovi, ktorého ostatky boli na posledné dve hodiny vystavené v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Najviac ľudí prišlo priamo do dómu po siedmej hodine, potom to podľa hovorcu ustálo.

„Tesne pred deviatou sme zaznamenali nárast. Boli to väčšinou ľudia, ktorí chceli aj v katedrále ostať, pretože prvých 150 miest na pravej a ľavej strane bolo určených pre verejnosť. Čiže, kto z rána vedel prísť a po krátkej modlitbe zostať, mohol ostať, aj keď nebol ohlásený,“ vysvetlil Fabian.

Pre tých, ktorí sa na pohrebnú omšu nedostali, bola vonku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka.

Omša v latinskom a slovenskom jazyku

Konferencia biskupov Slovenska informovala, že na pohrebe sa zúčastnil bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz.

Mal byť koncelebrantom pohrebnej svätej omše spolu s ostrihomsko-budapeštianskym arcibiskupom a maďarským prímasom kardinálom Péterom Erdőm. Okrem slovenských biskupov tam mali byť aj maďarskí, českí i moravskí biskupi, no aj biskupi z Poľska a Ukrajiny.

Prítomných v úvode privítal košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa konali podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bola v latinskom a slovenskom jazyku. Na organe hral František Beer, hudobný sprievod zabezpečil Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa.

V závere omše prítomným poďakoval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Pamätná mramorová tabuľa

Za spevu zboru a veriacich čestná stráž preniesla ostatky zosnulého kardinála Tomka po pohrebnej svätej omši na miesto v bočnej časti Katedrály sv. Alžbety, odkiaľ bola rakva následne uložená do krypty pod chrámom. To sa už ale uskutočnilo bez verejnosti a prítomnosti kamier.

Ako pre agentúru SITA povedal hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian, po skončení slávnosti prišla do dómu pohrebná služba, ktorá zabezpečila uloženie do krypty, jej zamurovanie a zapečatenie. Krypta bude podľa jeho slov pre ďalšie obdobie prístupná aj pre verejnosť. Osadia tam pri tejto príležitosti aj pamätnú mramorovú tabuľu.

Kardinál Tomko bude uložený v hlavnej krypte pod hlavným oltárom. „Je ich tam šesť a kardinál pôjde do prvej z nich,“ doplnil Fabian. Arcibiskup Alojz Tkáč tak vyhovel prosbe zosnulého otca kardinála, aby mohol byť pochovaný v košickej katedrále.

Pohreb podobných rozmerov v Košiciach ešte nebol. Ako informovala Konferencia biskupov Slovenska, posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962. Vtedy tu pochovali biskupa Jozefa Čárskeho. Práve biskup Čársky v roku 1945 poslal mladého seminaristu Jozefa Tomka na štúdium do Ríma.

Desiatky autobusov s pútnikmi

Mesto Košice ešte počas minulého týždňa informovalo, že je na pohreb kardinála pripravené. Primátor Jaroslav Polaček a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur. Zóna Dómu sv. Alžbety sa zmenila na pietne miesto.

Od piatka zdobia košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene. Samospráva avizovala aj zvýšenú čistotu v uliciach.

Mesto už vopred vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek.

Pre autobusy a autá boli pripravené záchytné parkoviská. Samospráva uviedla, že podľa odhadov malo do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska.

„Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne,“ avizovalo mesto.

Na dopravu a bezpečnosť v uliciach metropoly východu dohliadal zvýšený počet policajtov. Počas smútočného obradu bola zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety.

Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.

Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

V roku 1945 odišiel študovať do Ríma, kde bol o štyri roky neskôr aj vysvätený za kňaza. Z tohto dôvodu sa pre nástup komunistického režimu nemohol vrátiť na Slovensko. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslav FabianJozef Tomko
Firmy a inštitúcie Konferencia biskupov Slovenska (KBS)