Pohreb prezidenta vo Waweli sa stretol s odporom

Kaczynski.jpg
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Rozhodnutie pochovať poľského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželku Mariu v katedrále Wawelského zámku v Krakove, kde odpočívajú poľskí králi a hrdinovia, sa stretlo s odporom časti obyvateľstva. Kaczyński bude prvým prezidentom Poľska, ktorému sa krypta v katedrále stane miestom posledného odpočinku. Pohreb sa uskutoční v nedeľu za účasti svetových lídrov. O mieste pohrebu rozhodla Kaczyńského rodina, mnohí však považujú toto rozhodnutie za unáhlené a emocionálne.

Proti pochovaniu prezidentského páru na zámku Wawel demonštrovalo v utorok v Krakove niekoľko stoviek ľudí, ďalšia demonštrácia je plánovaná na stredu. Odporcovia vytvorili na sociálnej sieti Facebook skupinu, ktorá už má asi 30 000 členov. „Všetci smútime nad tragickou smrťou prezidentského páru, ale nesmieme preháňať. Wawel je výnimočné historické miesto, kde odpočívajú poľskí monarchovia a veľkí Poliaci. Nech to tak zostane,“ píše sa na stránke skupiny. K odporcom sa pridal aj známy poľský režisér Andrzej Wajda, ktorý podľa vlastných slov nevidí dôvod, prečo by mali prezidenta pochovať práve tam.

Ľavicový starosta Krakova Jacek Majchrowski rozhodnutie rodiny podporuje. „Pochovávame prezidenta, ktorý zomrel počas výkonu povinností,“ vyhlásil a dodal, že Poliaci by mali zostať v týchto chvíľach jednotní. Podobne sa vyjadril aj krakovský arcibiskup kardinál Stanislaw Dziwisz, podľa ktorého by mal prezident Kaczyński „odpočívať s tými, čo slúžili národu“.

V krypte katedrály na zámku Wawel sú pochovaní poľskí králi a hrdinovia. Odpočíva tam napríklad Anna Jagellonská, manželka českého a uhorského kráľa a rímskeho cisára Ferdinanda I. Habsburského, ktorú vyhlásil pápež Ján Pavol II. za svätú, kráľ Ján III. Sobieski, ktorý pri Viedni zvíťazil nad Turkmi. Je tam tiež pochovaný významný poľský štátnik a zakladateľ armády Józef Pilsudski, bojovník za slobodu a líder neúspešného poľského povstania proti Rusku a Prusku Tadeusz Kosciuszko a predseda poľskej exilovej vlády počas druhej svetovej vojny Wladyslaw Sikorski, ktorý v roku 1943 tiež zahynul pri havárii lietadla pri Gibraltári.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Pavol II.Lech Kaczynskipápež Ján Pavol II.