Nitra v Tipsport lige zdolala Trenčín, Košice neuspeli v derby a Zvolenu stačil gól na víťazstvo

Tipsport liga, Nitra, Trenčín
Branislav Rapáč z HK Nitra (vľavo) počas hokejového zápasu 49. kola Tipsport ligy 2018/2019 medzi HK Nitra – HK Dukla Trenčín. Nitra, 8. január 2019. Foto: SITA/Martin Havran

KOŠICE 8. januára (WebNoviny.sk) –  Hokejisti Košíc podľahli na vlastnom ľade 3:5 hráčom Popradu v utorňajšom stretnutí 49. kola Tipsport ligy. Domáci do polovice zápasu trikrát viedli o jeden gól, hosťom sa vždy poradilo vyrovnať.

Víťazný gól „kamzíkov“ zaznamenal v oslabení v 48. min útočník Samuel Takáč. Poistku pre Poprad pridal v 58. min do prázdnej bránky Marek Zagrapan. Aj v piatom vzájomnom stretnutí týchto súperov v prebiehajúcej sezóne sa tešili z víťazstva hostia. Poprad získal v doterajšom priebehu sezóny 80 bodov, Košice majú o dva body viac.

Trenčanom sa už nepodarilo vyrovnať

Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili nad domácou Žilinou 5:4 po predĺžení. Pre „baranov“ sa zápas nevyvíjal dobre. V 35. minúte vyhnal Samuela Baroša z hosťujúcej bránky Michal Barta, ktorý desiatym gólom v sezóne upravil skóre už na 4:1 v prospech zverencov Stanislava Škorvánka.

Ani takýto náskok však domácim na výhru nestačil. Veľkú zásluhu na tom mal najmä kanadský obranca Jordon Southorn, ktorý najskôr strelil druhý gól hostí a štyri sekundy pred treťou sirénou poslal zápas do predĺženia. To trvalo iba 85 sekúnd. O rozhodnutie sa postaral Brock Higgs, ktorý prečíslenie dvoch proti jednému zakončil efektným bekhendovým blafákom.

Hokejisti Nitry triumfovali na vlastnom ľade 3:1 nad hráčmi Trenčína. Skóre otvoril v úvode druhej tretiny domáci Daniil Fominych. Na ďalšie góly si diváci museli počkať až do záverečnej desaťminútovky.

V 51. min zvyšoval na 2:0 pre „corgoňov“ Erik Čaládi. Už o minútu znížil útočník hostí Marek Hecl. Trenčanom sa však už nepodarilo vyrovnať. Naopak, tretí zásah domácich pridal do prázdnej bránky Marek Slovák. Nitre patrí v tabuľke 2. priečka so ziskom 82 bodov, Trenčín je siedmy so 67 bodmi.

Pozn.: Popradu po skončení základnej časti súťaže odrátajú 3 body

Poznámka: počet zápasov, víťazstvá – 3 body, víťazstvá po predĺžení – 2 body, víťazstvá po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body.

„Bryndziari“ využili presilovku

Utorňajšie stretnutie malo slávnostný úvod. V novembri 2018 musel pre pretrvávajúce problémy s chrbtom ukončiť svoju hokejovú kariéru útočník Tibor Kutálek. Tri sezóny pôsobil aj v Nitre a pred zápasom s Duklou Trenčín mu klub pripravil krátky ceremoniál s poďakovaním. Tibor Kutálek odohral za Nitru 122 zápasov základnej časti, strelil 31 gólov, prihral na 37.

V play-off nastúpil v drese s Nitry na 37 zápasov, dal 12 gólov a zaznamenal 14 prihrávok. Pamätné sú najmä jeho výkony v majstrovskom play-off 2016. V semifinálovej sérii proti Zvolenu, ktorá sa hrala na sedem zápasov, dal gól v piatich z nich. Presné zásahy mu pribudli na konto aj v prvom a druhom zápase zlatej finálovej série proti Banskej Bystrici. Okrem toho strelil víťazný gól v domácom zápase so Stavangerom, ktorý rozhodol o víťazstve Nitry v skupine CHL.

Hokejisti Zvolena zvíťazili nad Novými Zámkami najtesnejším rozdielom 1:0. Domáci mali počas stretnutia streleckú prevahu, ale dlho nevedeli nájsť recept na brankára Mateja Kristína. Rovnako výborný výkon podal Tomáš Tomek a už sa zdalo, že v riadnom hracom čase gól nepadne.

V 59. minúte sa však postupne nechali vylúčiť hosťujúci Michal Novák a Radim Hruška a „bryndziari“ presilovku piatich proti trom využili. Tridsaťtri sekúnd pred koncom z priestoru medzi kruhov presne trafil Rastislav Špirko a zariadil Zvolenu štvrtú výhru po sebe. Naopak, Nové Zámky aktuálne ťahajú rovnakú sériu prehier a naďalej figurujú na šiestej pozícii.

Liptáci v novom roku ešte nebodovali

Hokejisti Detvy zvíťazili nad tímom DVTK Miškovec 2:1 po samostatných nájazdoch. Hostia nastúpili opäť len s troma kompletnými formáciami – napriek tomu ich iba sekundy delili od víťazstva. V 53. min potrestal Rasmus Kulmala vylúčenie Frederika Fekiača a poslal maďarské mužstvo do vedenia.

Domáci však odpovedali rovnakou zbraňou a pri záverečnej hre bez brankára vyrovnal v presilovej hre kanadský legionár Hayden Hodgson. Jeho gól po dlhom čakaní potvrdil aj videorozhodca Peter Macko. Pod Poľanou boli diváci napokon svedkami nesmierne dramatickej nájazdovej lotérie. Rozhodla až dvanásta séria, v ktorej ako jediný skóroval 21-ročný detviansky útočník Peter Valent.

MAC Budapešť zvíťazil nad Liptovským Mikulášom 6:5. Gólovú prestrelku odštartoval už v druhej minúte Jesse Dudás a napokon v stretnutí nazbieral až štyri kanadské body. Úradovali však aj slovenskí útočníci. Tomáš Klempa dvakrát skóroval a hosťujúci Marek Uram si dokonca pripísal na konto premiérový hetrik v sezóne.

Vďaka nemu a Richardovi Hunovi Liptáci vyrovnali v tretej tretine skóre na 5:5, ale nakoniec na body nedosiahli. V 51. minúte sa domáci hráči dostali do prečíslenia, ktoré strelou k ľavej žrdi zakončil Chris Bodó. Negatívna séria zverencov Antona Tomka tak pokračuje ďalej, v novom roku ešte nebodovali a tretíkrát po sebe prehrali rozdielom jedného gólu.

Tipsport liga 2018/2019 – 49. kolo

• utorok

HC Košice – HK Poprad 3:5 (2:2, 1:1, 0:2)
Góly: 4. Spilar (Koch, L. Nagy), 15. Klíma (Ignatuškin, Hričina), 23. L. Nagy (Šedivý, Spilar) – 15. Abdul (Lichanec, Petran), 18. D. Bondra (Ťavoda, Heizer), 25. P. Svitana (Olejník, Mlynarovič), 48. S. Takáč, 58. Zagrapan
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Štefík, Valach – Stanzel, Gajan st., 3045 divákov

Košice: Škorvánek – M. Dudáš, McDowell, Pulli, Čížek, Koch, Šedivý, Michalčin – L. Nagy, Suja, Spilar – Kafka, Brophey, Š. Petráš – Hričina, Ignatuškin, Klíma – Jokeľ, Galamboš, Žitný – Vrábeľ
Poprad: Nechvátal – D. Brejčák, Petran, Erving, Š. Fabian, Brincko, Ťavoda, Česánek – Abdul, Zagrapan, S. Takáč – P. Svitana, Mlynarovič, Olejník – Lichanec, Heizer, D. Bondra – Kundrik, L. Paukovček, Belluš – R. Václav

MsHK Doxxbet Žilina – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 4:5 po predĺžení (2:1, 2:1, 0:2 – 0:1)
Góly: 6. Surovka (Barta), 15. Podešva (Beránek, Barta), 31. Hvila (Surovka, Dubeň), 35. Barta (Dubeň, Beránek) – 8. T. Török (Róth), 38. Southorn (Faille, Selleck), 53. K. Sloboda (M. Bartánus), 60. Southorn (Faille, Asselin), 62. Higgs (M. Bartánus, Southorn)
Vylúčení: 1:1 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Babic – Valo, Árkovics (Maď.), 367 divákov

Žilina: Mikoláš – Turian, Kučný, Marek Hudec, Piegl, Bagin, Dubeň, Matejka, Mendrej – Rudolf Huna, Jenčík, Hvila – J. Milý, Surovka, Dominik Rehák – Beránek, Podešva, Barta – Valášek, Hrazdíra, Síkela
Banská Bystrica: Baroš (35. Williams) – B. Marshall, Southorn, K. Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Biro – Asselin, É. Faille, Selleck – Koper, Higgs, M. Bartánus – Gabor, Češík, Kabáč – T. Török, D. Sojka, Róth – L. Lunter

HK Nitra – HK Dukla Trenčín 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 22. Fominych (Miroslav Pupák, B. Rapáč), 51. Čaládi (B. Rapáč, M. Versteeg), 60. M. Slovák (S. Buček) – 52. M. Hecl (Sádecký, Gula)
Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Novák, Fridrich – Orolín, Frimmel, 1395 divákov

Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, M. Versteeg, Miroslav Pupák, A. Sloboda – Blackwater, Marek Slovák, Fominych – Minárik, Kerbashian, Scheidl – B. Rapáč, A. Kollár, S. Buček – Pätoprstý, Čaládi, Hrušík – Hvizdoš
Trenčín: Šimko – Krejči, Rýgl, Holenda, L. Bohunický, Frühauf, Gula, T. Bokroš – Obuchov, Sojčík, Radivojevič – Sádecký, Dlouhý, Bartovič – M. Hecl, Ölvecký, T. Varga – O. Mikula, J. Švec, D. Hudec – J. Pardavý ml.

HKM Zvolen – MHC Mikron Nové Zámky 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 60. Špirko (Kytnár, Vandane)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše Michal Chovan (Zvolen) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Korba, Soós (Maď.) – Jobbágy, Kis-Király (Maď.), 928 divákov

Zvolen: Tomek – Fraser, Pöyhönen, Ulrych, Pufahl, Zeleňák, Vandane, D. Růžička – Handlovský, Kytnár, Vandas – Obdržálek, Michal Chovan, M. Kelemen – S. Petráš, Špirko, Mitchell – Andrisík, Holovič, P. Halama
Nové Zámky: Kristín – Andersons, Kudla, Dundáček, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, M. Henderson, A. Hatala – Rogoň, R. Hruška, Štrauch – H. Ručkay, Zbořil, J. Jurík – Bajtek, Šimun, T. Pospíšil – M. Jakúbek, B. Fábry, Ondrušek

HC 07 Detva – DVTK Jegesmedvék Miškovec (Maď.) 2:1 po samostatných nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 60. Hodgson (Puliš, Murček), rozhodujúci sam. nájazd P. Valent – 53. Kulmala (Galanisz, Pance)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše T. Slovák (Miškovec) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Goga – Rojík, D. Konc ml., 334 divákov

Detva: Zalivin – Betker, Martin Chovan, P. Hraško, Jendroľ, Gachulinec, F. Fekiač, M. Šimon – Puliš, Murček, Ščurko – J. Žilka, V. Fekiač, Hodgson – Z. Král, R. Gašpar, J. Tibenský – Matúš Chovan, P. Valent, M. Surový
Miškovec: Vay – D. Kiss, N. Crawford, T. Slovák, Szirányi, J. Milam, Göz, Láda – Kulmala, Galanisz, Pance – Magosi, Loiseau, R. Harrison – Somogyi, Miskolczi, Vojtkó

MAC Budapešť (Maď.) – MHk 32 Liptovský Mikuláš 6:5 (1:1, 4:2, 1:2)
Góly: 2. J. Dudás (Dansereau, Negrin), 27. T. Klempa (Negrin, J. Dudás), 27. T. Klempa (J. Dudás), 36. C. Bodó (C. Langkow, Burt), 36. Macaulay (T. Klempa, J. Brown), 51. C. Bodó (J. Dudás, B. Orban) – 15. Uram (R. Varga), 34. R. Varga (M. Bača), 36. Uram (M. Bača), 41. Uram (Kriška), 43. Richard Huna (Róbert Huna)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc st. – Tvrdoň, Výleta, 450 divákov

Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, J. Dudás, Negrin, Burt, Garát, Vokla – C. Bodó, C. Langkow, B. Orban – Dansereau, J. Brown, T. Klempa – Terbócs, K. Nagy, B. Majoross – Szigeti, Pápa, Szabad – Odnoga
Liptovský Mikuláš: Kislicyn (40. Hollý) – P. Števuliak, Kurali, Fereta, Nádašdi, Mezovský, Lenďák, M. Bača, J. Nemec – Richard Huna, Róbert Huna, Kriška – R. Varga, A. Tamáši, Uram – J. Sukeľ, M. Piatka, Nechaj – Čenka, Uhrík, Lištiak

Viac k osobe Marek ZagrapanMichal ChovanRastislav ŠpirkoRichard HunaRóbert HunaRudolf Huna
Firmy a inštitúcie DVTK Jegesmedvék MiškovecHC '05 iClinic Banská BystricaHC 07 DetvaHC KošiceHK Dukla TrenčínHK NitraHK PopradHKm ZvolenMAC BudapešťMHC Mikron Nové ZámkyMHK 32 Liptovský MikulášMsHK DOXXbet Žilina