Poisťovne riešia škody po povodniach

Situácia v Komárne
Zaplavené časti mesta Komárno v oblasti hraničného prechodu s Maďarskom. Komárno, 7. jún 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Ľudia z povodňami postihnutých lokalít sa začínajú obracať na poisťovne a hlásiť škody. „Z posledných dní máme z povodní nahlásených stovky škôd v sume 125 000 eur,“ informovala hovorkyňa Allianz-Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.

Poisťovňa Generali Slovensko eviduje zatiaľ len minimálny počet nahlásených poistných udalostí v súvislosti s povodňovou situáciu, ktorá bola na Slovensku. „Vzhľadom na to, že na Slovensku nenastala kalamitná povodňová situácia ako napríklad v Rakúsku alebo v Česku, nepredpokladáme radikálny nárast počtu škôd,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Lucia Makayová.

Od začiatku júna majú pre povodne a záplavy nahlásených deväť škôd, z ktorých len dve súvisia s povodňovou situáciou na riekach Dunaj a Morava, dodala Makayová. „Naši spolupracovníci vykonávajú priebežne obhliadky podľa jednotlivých prijatých hlásení. Najčastejšie ide o poškodenie hnuteľného a nehnuteľného majetku spodnou vodou,“ dodala Katarína Vargová z oddelenia marketingu poisťovne Kooperativa.

Pre vysokú hladinu Dunaja vyhlásili minulý týždeň v utorok v hlavnom meste mimoriadnu situáciu, na Dunaji bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Ten platil aj pre rieku Morava. Voda spôsobila najväčšie problémy v bratislavskej mestskej časti Devín, kde na niekoľko dní uzavreli Devínsku cestu, v škole a škôlke sa neučilo. Po kulminácii riek v hlavnom meste sa povodňová vlna presunula na juh do Gabčíkova, Komárna a Štúrova. V Komárne a Štúrove stále platí tretí stupeň povodňovej aktivity, hladina rieky klesá.

Komárno radí obyvateľom, ako postupovať pri hlásení škôd

Mesto Komárno informuje obyvateľov, ako postupovať pri nahlásení škody spôsobenej povodňou alebo spodnou vodou.

Útvar ochrany a obrany komárňanskej radnice zverejnil na internetovej stránke mesta odporúčania, čo robiť po povodniach.

Predbežné kalkulácie škôd sa začnú robiť po odvolaní tretieho stupňa povodňovej aktivity. „Najväčšie škody boli v dôsledku povodne a vysokej hladiny spodnej vody spôsobené na súkromných a firemných objektoch a v rezorte pôdohospodárstva. Škody bude hradiť štát a poisťovne po posúdení opodstatnenosti žiadostí odbornou komisiou,“ píše sa na stránke mesta. Úrady neevidujú žiadne prípady úhynu divej, domácej či hospodárskej zveri.

Mesto počas povodni použilo viac ako 1 200 kubických metrov piesku, čo je približne 150 nákladných áut a viac ako 60-tisíc vriec. Naďalej pokračuje odčerpávanie spodnej vody na miestach, kde sú ohrozené súkromné obydlia i podnikateľské objekty. Neustále na tom pracuje 50 hasičov v troch skupinách spolu s dobrovoľnými hasičmi z viacerých okolitých obcí na Alžbetinom ostrove a v Kave.

Pri bývalom bitúnku už práce po poklese hladiny Váhu ukončili. „Podľa odborníkov bude boj so spodnou vodou trvať ešte asi dva týždne. Ovplyvniť to však môže nová, menšia povodňová vlna v dôsledku ďalších zrážok v západnej Európe,“ uvádza mesto na svojej internetovej stránke.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom