Pokojné demonštrácie nemôžu byť zakázané ani počas pandémie, mimovládka reaguje na zásah voči záchranárom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SKZZ: Poïakovanie poslancom a vláde SR
Záchranári s transparentmi počas poďakovania záchranárov a zdravotníkov poslancom Národnej rady SR a vláde SR za všetko, čo pre nich za posledných dvoch rokov urobili. Poďakovanie sa uskutočnilo pred Národnou radou SR z dôvodu neriešenia podmienok záchranárov a neriešenia ich odlivu zo záchraniek a zo Slovenska. Bratislava, 14. december 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) odsúdila zásah polície voči záchranárom protestujúcim v utorok 14. decembra pred Národnou radou SR. Podľa IĽP pokojné demonštrácie nemôžu byť zakázané ani počas pandémie.

Riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher v tlačovej správe uviedol, že vláda politicky zneužíva protipandemické opatrenia a ďalej podkopáva dôveru ľudí v ich správnosť a potrebnosť.

Na lyžovačku sa ísť môže

Polícia pri zásahu v utorok protestujúcich legitimovala, prikázala im zložiť transparenty a udeľovala im pokuty.

Zároveň zadržala a odviedla na výsluch prezidenta Slovenskej komory záchranárov Františka Majerského spolu s ďalším zdravotníkom.

„Ak je možné ísť na lyžovačku, tak nejestvuje dôvod prečo by nemohlo byť pokojné zhromaždenie na voľnom priestranstve pri dodržaní hygienických opatrení – ako tomu bolo v tomto prípade. Už v minulosti sme upozorňovali, že zákaz politických protestov popiera princíp proporcionality pandemických opatrení a ohrozuje demokratický proces,“ vyhlásil Weisenbacher s tým, že toto obmedzenie ľudských práv by malo byť poslednou možnosťou, „nie sa diať paralelne s predvianočnými nákupmi“.

Doplnil, že IĽP sa dlhodobo venuje problematike súladu protipandemických opatrení s ľudskými právami a slobodami.

Vypracovali analýzu k testovaniu

Vlani vypracovali právnu analýzu, podľa ktorej sankcie za neúčasť na plošnom testovaní boli porušením ľudských práv a kontrola certifikátov z tohto testovania neúmerným zásahom do súkromia.

Weisenbacher tvrdí, že nepopierajú potrebnosť obmedzení a napríklad nesúhlasili s interpretáciou niektorých cirkví, že zákaz bohoslužieb je porušením náboženskej slobody, keďže išlo podľa nich o adekvátne opatrenie voči deklarovanému cieľu a pandemickej situácii.

IĽP aj prípadné povinné plošné očkovanie považuje za opatrenie, ktoré je v súlade s ľudskými právami, nakoľko jeho prínos mnohonásobne prevyšuje zásah do slobody jednotlivca.

Riaditeľ IĽP však konštatoval, že nemôžu vláde tolerovať opatrenia, ktoré výrazne obmedzujú ľudské práva a slobody, no ich nevyhnutnosť a účinnosť v boji s pandémiou je prinajmenšom sporná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Weisenbacher
Firmy a inštitúcie Inštitút ľudských práv