Pokračoval súd so sýkorovcami, svedčili kamaráti a družka

Specializovany trestny sud
Foto: SITA/Ján Viazanička

BANSKÁ BYSTRICA 22. apríla (WEBNOVINY) – Výsluchom troch svedkov pokračovalo v stredu hlavné pojednávanie s časťou skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta L., zvaného Kýbel.

V prospech podnikateľa Mareka T., obžalovaného ako objednávateľa vraždy Romana Deáka, vypovedali jeho dvaja kamaráti a bývalá družka.

Vraždou Deáka chceli prísť k majetkom

Kamaráti tvrdili, že asi dva týždne pred Deákovou vraždou sedeli na narodeninovej oslave jedného z nich. Pri vedľajšom stole sa vtedy šéf seneckej vetvy „sýkorovcov“ Peter Havaši, zvaný Havel, bavil s ďalším členom gangu Danielom Vanišom o tom, že treba „dať dole Deáka“ a tak prísť k majetkom.

Túto informáciu potom povedali Marekovi T. a ten si to s Havašim v emotívnom rozhovore dva dni po vražde Deáka vydiskutoval. Podľa svedkov však Havaši povedal, že s tým nemá nič spoločné. Pritom jeden z kamarátov bol v tom čase ochrankárom zavraždeného Deáka, ale tomu to nepovedal.

Dôverovali len generálnej prokuratúre

Kamaráti o „vražednom“ rozhovore Havašiho a Vaniša prehovorili až v roku 2013, keď boli zverejnené informácie, kto stojí za vraždou podnikateľa Deáka. Obrátili sa na políciu, ale podľa ich slov „tam ich nevypočuli ani im nedali žiaden doklad o výpovedi“. Preto všetci traja šli na generálnu prokuratúru, lebo tej dôverovali.

Niekdajšia družka obžalovaného podnikateľa Mareka T. a v inkriminovanom čase účtovníčka zavraždeného Deáka povedala, že ich vzťah bol dobrý. Mali spoločné obchody a podnikateľské aktivity a stýkali sa aj vo voľnom čase. Vyhlásila, že Marek T. varoval Deáka pred hroziacim nebezpečenstvom.

Stíhajú sedem ľudí

Obžaloba stíha v tejto veci sedem ľudí. Róbert L. alias Kýbel je na úteku s kamarátom Martinom B., zvaným Rus a koná sa proti nim ako proti ujdeným. Obžalovaný Jozef R. zvaný Potkan, ktorého držia vo väzbe v Maďarsku za iné trestné činy, požiadal o konanie v neprítomnosti.

Na pojednávaní sú prítomní Martin Kováč, zvaný Rybička, ktorý sa priznal ku skutkom podľa obžaloby a v inej veci uzavrel dohodu s prokurátorom o vine a prijal trest 20 rokov odňatia slobody. Na lavici obžalovaných je aj Ivan C. zvaný Vinco a Alojz K., zvaný Čistič.

Práva obžalovaného boli porušené

Obžalovaný podnikateľ Marek T., ktorého v roku 2013 deportovali zo Seychel, je od 2. marca na slobode. Z väzby ho prepustil Najvyšší súd SR po tom, ako Ústavný súd SR vyhovel obhajobe, že boli porušené jeho práva. Vyhlásil, že chce na detektore lži dokázať svoju nevinu.

Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bosa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Podľa obžaloby majú na svedomí vraždy bratov Diničovcov, Ukrajinca Dalera Hlavačku, Alojza Házyho a Miloša Piliara zo skupiny Mikuláša Černáka.

Proces so „sýkorkami“ pokračuje vo štvrtok 24. apríla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Havasi
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR