Súd v kauze vraždy Basternáka: Takto sa to nemohlo stať a Andruskó si vymýšľa, povedala Zsuzsová

Alena Zsuzsová
Alena Zsuzsová Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 1. decembra, 13:07

Záverečnými rečami obžalovaných v utorok pokračuje hlavné pojednávanie vo veci vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici. Na pojednávanie prišla aj spoluobvinená Alena Zsuzsová, ktorá je súdená tiež v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka.

Záverečné reči prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a obhajcov zazneli už v pondelok, pričom prokurátor vo svojej žiada pre všetkých troch obžalovaných 25-ročné tresty odňatia slobody.

Zsuzsová rečnila dve hodiny

Senát odročil hlavné pojednávanie na piatok 4. decembra o 10:00, súd by mal vtedy vyniesť rozsudok. Hlavný obžalovaný Roman O. v utorok vo svojej záverečnej reči poprel, že by si objednal vraždu bývalého primátora. Sled udalostí zo svojho pohľadu popísala v dvojhodinovej záverečnej reči Zsuzsová, ktorá tvrdila, že to, z čoho je obvinená, sa „tak nemohlo stať“.

Tiež konštatovala, že svedok Zoltán A. si všetko vymyslel a podľa nej vo svojich výpovediach klamal. Postupne podrobne rozobrala výpovede všetkých svedkov, ktoré v prípade zazneli počas prípravného konania a na 13 pojednávaniach od apríla tohto roka. Tvrdí, že voči nej neboli predložené žiadne priame ani nepriame dôkazy o účasti na vražde exprimátora, pričom nemala na to ani žiaden motív.

Hlavným obžalovaným je Roman O., ktorý si mal vraždu objednať. Obžalovaná Zsuzsová mala byť sprostredkovateľkou vraždy a ďalší obžalovaný Vladimír M. ju mal následne zadať Štefanovi Kaluzovi, ktorý je už za jej vykonanie právoplatne odsúdený.

Hlavným svedkom v tejto kauze má byť Zoltán Andruskó, ktorý je kľúčovým svedkom aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

Politika zavraždili pred jeho domom

Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 večer pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil.

Zsuzsová v minulosti robila Romanovi O. politickú kampaň na post primátora Hurbanova proti zavraždenému Basternákovi. Vladimír M. je bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú súkromnú bezpečnostnú službu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Zs.László BasternákZoltán Andruskó