Súd v kauze zmenky: LaPorteho posudok prečítali, Kočner na pojednávanie neprišiel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Mandzák, Marian Kočner, súd, kauza zmenky
Zľava: Advokát Michal Mandzák a obžalovaný podnikateľ Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave. Bratislava, 2. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 8. januára 14:44

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pokračuje v stredu 8. januára pojednávanie v kauze údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. Na súde je však v stredu prítomný iba druhý menovaný, pretože Marian K. dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

LaPorteho posudok prečítali

Na návrh obhajoby mal v stredu vypovedať aj americký znalec Gerald LaPorte, ale nakoniec sa nedostavil. Ako senátu súdu povedal obhajca obžalovaných Marek Para, dôvodom je, že znalca kontaktovalo americké ministerstvo financií s tým, že za účelom výpovede pred slovenským súdom musí mať ich povolenie (licenciu).

Obžalovaný Marian K. a niekoľko jeho firiem je totiž zaradených na americký sankčný zoznam. Samotný znalec bol podľa Paru pôvodne presvedčený, že môže prísť vypovedať. Postup amerických orgánov označil za „zásahy do nezávislého súdneho konania“. Sankčný zoznam na základe tzv. Magnitského zákona postihuje osoby, ktoré sú podľa americkej vlády zodpovedné za nezákonné aktivity.

LaPorteho posudok sa z tohto dôvodu pred súdom prečítal. V posudku znalec konštatuje, že vek atramentu na dokumentoch je možné určiť iba do dvoch rokov od ich podpisu. Na návrh prokuratúry a právnych zástupcov Markízy zase pred súdom prehrali televíznu reportáž z 90-tych rokov, v ktorej zosnulý právnik Ernest Valko hovorí, že sa neangažuje v kauze Gamatex. Práve on bol však podľa obžalovaných ten, ktorý navrhol riešenie sporu o Markízu vystavením zmeniek.

Výsluch Nouzovského presunuli

Okrem aPorteho sa na pojednávanie nedostavil ani znalec Milan Nouzovský z Českej republiky. Rovnako ako LaPorte, ktorý na súd neprišiel vypovedať pre americké sankcie uvalené na obžalovaného Mariana K., aj Nouzovský bol ako znalec navrhnutý obhajobou.

Obhajca Para v tejto súvislosti uviedol, že je schopný zabezpečiť jeho účasť na nasledujúcom pojednávaní. Podľa prokurátora by mal znalec v prípade, že svojvoľne neprišiel, dostať poriadkovú pokutu. Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku totiž uviedol, že znalca sa pokúsili kontaktovať telefonicky, bol však nedostupný.

Súd nakoniec presunul výsluch českého znalca na pojednávanie naplánované na 10. februára. Ešte predtým je však jedno vytýčené aj na 27. januára, procesné strany sa na ňom budú zaoberať ďalším dokazovaním.

Konflikt prokurátora s Ruskom

Znalkyňa Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Andrea Jabconová uviedla, že zmenky v hodnote desiatok miliónov eur, ktorých údajné falšovanie je predmetom trestného konania, nevykazujú znaky technického falšovania alebo pozmeňovania.

Znalkyňa v októbri 2018 vypracovala posudok týkajúcu sa troch zo štyroch predmetných zmeniek. V dnešnej výpovedi uviedla, že v prípade zmeniek nebolo možné skúmaním zistiť ich presný vek, keďže väčšina metód sa využíva len v čase do jedného až dvoch rokov od podpisu dokumentu. „Papiere sú druhovo zhodné,“ uviedla s tým, že zmenky boli vytlačené na klasický papier formátu A4, ktorý neobsahoval špeciálne znaky.

Podpisy boli podľa znalkyne vytvorené z viacerých navzájom oddelených segmentov a druhovo zhodným perom. Jabconová tvrdí, že znaleckej činnosti sa venuje 26 rokov. Za toto obdobie sa podľa nej využívajú na skúmanie dokumentov rovnaké metódy.

K prípadným novým metódam skúmania veku dokumentov, na ktoré poukazuje obhajoba, sa znalkyňa vyjadrila, že ak niečo funguje na vedeckej báze, nedá sa to automaticky previesť do forenznej praxe.

Obžalovaný Pavol R. vo svojom vyjadrení k výpovede znalkyne skonštatoval, že nijako nepreukazuje, že zmenky neboli podpísané v roku 2000. Zároveň sa dostal do konfliktu s prokurátorom, keďže ten sa podľa Pavla R. počas jeho vyjadrenia usmieval.

Séria občianskoprávnych pojednávaní

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch.

Predložené znalecké posudky

Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000.

Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Zmenky vraj boli súčasťou urovnania sporu

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy a hrozila by jej strata licencie. S návrhom na vystavenie zmeniek prišiel podľa obžalovaných advokát Ernest Valko, ktorý bol vtedy členom licenčnej rady.

Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave.

Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián KočnerPavol Rusko