Pokračuje vyšetrovanie havárie lietadla

Crash1
Foto: SITA/AP

MOSKVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Ruskí a poľskí vyšetrovatelia pokračujú v skúmaní trosiek a záznamov čiernych skriniek poľského vládneho špeciálu. Pri jeho havárii na smolenskom vojenskom letisku zahynulo v sobotu 96 ľudí vrátane poľského prezidenta Lecha Kaczyńského. Na čele oficiálnej vyšetrovacej komisie stojí ruský premiér Vladimir Putin. „Čierne skrinky skúmajú v špeciálnom laboratóriu za účasti poľských expertov a predstaviteľov prokuratúry,“ uviedlo ruské ministerstvo dopravy. Podľa agentúry Interfax ruské úrady už potvrdili, že piloti poľského lietadla ignorovali upozornenia kontrolnej veže, že letia príliš nízko. Neuposlúchli tiež odporúčanie, aby pre hustú hmlu pristáli na inom letisku.

Pozostatky prezidenta a jeho manželky Márie identifikoval v noci jeho brat Jaroslaw Kaczyński. Telesné pozostatky všetkých ostatných obetí nešťastia previezli na identifikáciu do Moskvy. 24 tiel už identifikovali. Väčšina príbuzných obetí má pricestovať do Moskvy v nedeľu poobede. Starosta Moskvy Jurij Lužkov prisľúbil, že mesto im poskytne plnú podporu vrátane psychológov, tlmočníkov a ubytovania. Mnoho mŕtvych je ťažko identifikovateľných, takže identifikácia sa bude robiť pomocou DNA a osobných vecí a šatstva.

Kontrolná veža na vojenskom letisku Smolensk-Severnyj pilotovi radila, aby pre hustú hmlu pristál radšej v bieloruskom Minsku. Piloti sa aj napriek zlému počasiu rozhodli pristáť na letisku Smolensk-Severnyj. Lietadlo sa pokúsilo pristáť štyrikrát, no pri poslednom pokuse sa dotklo ľavým krídlom stromov, spadlo na zem a rozpadlo sa. Po páde začalo okamžite horieť.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw KaczynskiJurij LužkovVladimir Putin