Pokus o 1600 km dlhý beh cez more v nafukovacej guli zlyhal

Muž vyhlásil nové kráľovstvo, aby dcéra mohla byť princeznou
Foto: SITA/AP

Maratónsky bežec Reza Baluchi sa uplynulý týždeň pustil do náročnej výzvy, počas ktorej chcel v špeciálnej nafukovacej guli prebehnúť cez more z USA až na Bermudy. Bizarný pokus skončil neúspechom – vyčerpaného muža v sobotu ráno z mora vytiahla pobrežná hliadka.

Muž vyhlásil nové kráľovstvo, aby dcéra mohla byť princeznou
Foto: www.runwithreza.org

Mierový aktivista plánoval v nafukovacej guli, okolo ktorej mal vyrobenú hliníkovú konštrukciu tvoriacu koleso na beh, prekonať vzdialenosť 1662 kilometrov. Z pobrežia na Floride chcel prebehnúť až na koralové súostrovie uprostred Golfského prúdu. Ako uviedol vo vyjadrení na svojej internetovej stránke, plánoval tak „vyzbierať peniaze pre deti v núdzi“ a „inšpirovať tých, ktorí stratili vieru v lepšiu budúcnosť“.

Iránsky emigrant, ktorému v roku 2003 v USA udelili azyl, si do svojej tri milimetre hrubej plastovej „hydrokapsule“ zobral zásoby proteínových tyčiniek, plánoval sa však živiť najmä ulovenými rybami. Ráno chcel guľu poháňať vlastným behom, večer spať v hojdacej sieti natiahnutej uprostred. V prípade potreby sa chcel osviežovať v mori a zároveň pripútaný o loptu loviť potravu.

Americká pobrežná hliadka dostala prvú správu o mužovi plaviacom sa v nafukovacej guli v stredu. Keď záchranár priplával k bežcovi, ktorý sa nachádzal asi 70 námorných míľ od prístavu v St. Augustine na Floride, dezorientovaný muž sa pýtal na správny smer na Bermudy. Žiadosť o prerušenie riskantného pokusu vtedy odmietol, v sobotu však z dôvodu vyčerpania aktivoval núdzový rádiový signál. Záchranári muža následne vrtuľníkom previezli do bezpečia. Hovorkyňa pobrežnej hliadky Marilyn Fajardo potvrdila, že muž nebol zranený.

Baluchi nie je v prekonávaní náročných výziev žiadnym nováčikom – zlomil už niekoľko rekordov v behu na dlhé trate aj v cyklistike. Počas šiestich mesiacov obehol okolo obvodu USA, vydal sa aj na sedem rokov trvajúci cyklovýlet, počas ktorého prešiel cez 55 krajín na šiestich kontinentoch. Svojimi aktivitami sa snaží propagovať jednotu a svetový mier.

www.bbc.co.uk, www.news.yahoo.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom