Pokuta za neprijatie utečencov je podľa OĽaNO bláznovstvo

Utečenci
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) – Poplatok 250-tisíc eur za jedného utečenca pre krajiny, ktoré ich odmietnu prijať, je podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej (OĽaNO) bláznovstvo. S takýmto návrhom prišla Európska komisia (EK).

Ako upozornila Remišová, minulý rok nám EÚ ponúkala 6000 eur ako príspevok na migranta, ktorého prijmeme. „Dnes chce 40-násobne vyššiu sumu. Táto suma by pokryla starostlivosť o migranta na 42 rokov,“ vyhlásila Remišová s tým, že pri tomto výpočte použila sumu, ktorú nám EK núkala v roku 2015.

Podľa Remišovej navrhnutá suma má byť odstrašujúcou pre krajiny bývalého východného bloku. Upozornila, že takéto návrhy sú pre spoluprácu krajín v EÚ škodlivé. „Takýto návrh je spúšťač protieurópskych nálad. Takéto návrhy k lepšej spolupráci neprispejú,“ konštatovala.

Remišová verí, že slovenská vláda návrh neschváli

Remišovej v návrhu EK chýbajú konkrétne opatrenia na zníženie počtu ekonomických migrantov, ako je napríklad uzatvorenie readmisných dohôd so štátmi, s ktorými ich nemáme.

Poslankyni chýba v návrhu EK aj posilnenie mierového procesu v Líbyi. Zároveň upozornila na fakt, že v roku 2015 bolo zo Sýrie 28 percent utečencov, ktorí utekali pred vojnovým konfliktom. Na druhom mieste v počte utečencov boli balkánske krajiny ako Albánsko. Tretí najvyšší počet utečencov mal Afganistan, 181-tisíc.

Poslankyňa OĽaNO kritizovala EK za to, že navrhuje skrátenie lehoty zadržania osôb zo šesť na štyri týždne. Policajti to podľa Remišovej nemusia stíhať, ak bude počet utečencov vysoký. „EK tiež navrhuje zriadenie novej agentúry EÚ. To je len ďalšia štruktúra s byrokratickým aparátom,“ povedala.

Remišová verí, že slovenská vláda návrh EK neschváli a nájde spojencov aj medzi inými krajinami. Zároveň dodala, že toto nariadenie EK by sa nás nemuselo týkať ako napríklad Veľkej Británie a Írska, ak by premiér vyrokoval výnimku pri Lisabonskej zmluve.

Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?

Návrh počíta so zachovaním hlavnej zásady tzv. dublinského systému

Podľa europoslanca Branislava Škripeka príspevok solidarity v utečeneckej kríze má byť férový mechanizmus. Návrh EK je podľa neho likvidačný pre krajiny. Pre Slovensko by znamenal 375 miliónov eur, pre Poľsko 1,5 miliardy eur. „Azylová politika musí zostať kompetenciou členských štátov,“ konštatoval. Poslanec NR SR Jozef Viskupič očakáva, že minister vnútra Robert Kaliňák tento mesiac poslancom predstaví stanovisko vlády k riešeniu migračnej krízy.

V návrhu Európskej komisie sa píše, že členské štáty, ktoré odmietnu mechanizmus prerozdeľovania migrantov, budú musieť platiť finančné kompenzácie, a to vo výške 250-tisíc eur za jedného neprijatého utečenca. Návrh počíta so zachovaním hlavnej zásady súčasného tzv. dublinského systému – krajina, cez ktorú migranti prvýkrát vstúpili na územie Európskej únie, musí sama zvládnuť spracovanie žiadostí o azyl.

V prípade, že niektorá krajina na vonkajších hraniciach EÚ nebude nápor migrantov zvládať, mali by si ich prerozdeliť ostatné členské štáty EÚ, a to podľa veľkosti a ekonomického potenciálu. Počítať sa budú aj utečenci, ktorých členský štát prijme z tretích krajín, napríklad z Turecka.

Ak sa stanovená kvóta v priebehu dvanástich mesiacov prekročí o viac ako polovicu, noví žiadatelia o azyl by sa mali prerozdeliť do ďalších európskych krajín. Štáty sa na tomto systéme nemusia podieľať, avšak krajinám, ktoré sa do neho zapojili, musia zaplatiť kompenzáciu 250-tisíc eur za každého utečenca. S týmto návrhom musia súhlasiť krajiny EÚ a Európsky parlament.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ViskupičRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia