Pokuty vodičom bez e-známky sa majú znížiť o polovicu

Dialnica d1
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 2. mája (WebNoviny.sk) – Vodiči za jazdu na diaľniciach a rýchlostných cestách bez úhrady elektronickej známky budú platiť nižšie pokuty. Namiesto súčasných tristo eur budú musieť zaplatiť 150 eur a pri úhrade do pätnástich dní sto eur. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja navrhne príslušné zmeny v zákone o diaľničnej známke so zámerom, aby boli schválené v skrátenom konaní a nadobudli účinnosť už v júni.

Ako v pondelok informoval minister dopravy Roman Brecely (nominant sa Sieť), súčasná výška pokút je neúmerne vysoká aj oproti okolitým štátom a preto bude by sa mala znížiť zo šesťnásobku na trojnásobok ceny ročnej známky (50 eur). „Systém eviduje vyše stotisíc porušení zákona od domácich vodičov a vyše 150-tisíc porušení zákona v zmysle chýbajúcej diaľničnej známky od zahraničných vodičov. V systéme máme zhruba 20 miliónov eur, ktoré by sme mohli vymáhať. Keby sme tento systém spustili a vychrlili na okresné úrady, tak by sa naozaj zbláznili,“ povedal Brecely. Mnohé domáce rozpočty by podľa neho pri vymáhaní súčasných pokút boli významne poškodené a pre chronických neplatičov by to mohlo byť likvidačné.

Podľa ministra je systém plne funkčný

Minister napriek problémom s pokutami tvrdí, že systém elektronických diaľničných známok je plne funkčný a spoľahlivý. „Dokáže rozlišovať evidenčné čísla vozidiel s presnosťou 95 až 97 percent, čo je úplný štandard. Systém takisto dnes dokáže už komunikovať s okresnými úradmi,“ uviedol Brecely. Veľkým problémom sú podľa neho sankcie. „Systém bol nastavený absolútne neférovo a neprimerane k podmienkam Slovenska. Pokuta bola nastavená vo výške tristo eur, systém ju generuje za každý deň bez diaľničnej známky,“ upozornil minister.

Nižšie sankcie by sa mali vzťahovať spätne aj na vodičov, ktorí po zavedení elektronických diaľničných známok začiatkom tohto roka jazdili v spoplatnenej sieti diaľnic a rýchlostných ciest bez zaplatenia. Pokuty majú byť jednorazové a vodiči budú mať na zakúpenie známky mesiac namiesto 24 hodín. Okresné úrady by mali začať posielať pokuty nezodpovedným vodičom až po účinnosti novely zákona o diaľničnej známke. Okresné úrady majú na zaslanie pokút dva roky, takže nikto sa im nevyhne. Minister predpokladá, že pokuty by mali prísť do dvoch týždňov od spáchania priestupku. Ministerstvo generálny pardon za pokuty neplánuje, pretože by to bolo nespravodlivé voči platiacim vodičom.

Minister dopravy vyzval všetkých motoristov, aby si diaľničné známky zakúpili. „Pokiaľ ich polícia nezastaví, to neznamená, že systém ich nevidí. Systém ich eviduje a generuje pokuty. Aj v prípade, že bude zmenená legislatíva, všetci, ktorí sú evidovaní ako vodiči, ktorí jazdili bez diaľničnej známky a spáchali tento priestupok, tak im bude zaslaná pokuta 150 eur,“ varoval Brecely. Skrátené konanie o novele zákona o diaľničnej známke je podľa ministra potrebné, lebo Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) vznikajú finančné škody. Minister odvolal generálneho riaditeľa NDS Milana Gajdoša 8. apríla. Zdôvodnil to tým, že uzavrel zmluvu na výstavbu križovatky Blatné na diaľnici D1 za 23,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, a to deň po jeho nástupe na post ministra a neinformoval ho o tom.

Ministerstvo zvažuje aj možnosť technického roka

Ministerstvo dopravy zvažuje pri predaji diaľničných známok aj možnosť technického roka namiesto kalendárneho. Známky, najmä ročné, by tak platili rok od zakúpenia a nielen v jednom roku. Rezort sa chce takisto zaoberať vymožiteľnosťou pokút pre zahraničných vodičov, čo sa v súčasnosti nedá, keďže polícia ich neeviduje. Na vyriešenie tohto technického cezhraničného problému pri vymáhaní pokút za nezaplatenie diaľničných známok chce minister využiť aj predsedníctvo SR v Rade Európskej únie.

NDS doteraz nezverejnila štatistiku predaja elektronických diaľničných známok od začiatku tohto roka a ani celkové informácie o predaji pôvodných nálepiek v minulom roku. Tieto informácie v pondelok neposkytlo ani ministerstvo dopravy. „NDS eviduje markantný nárast v mesiacoch január, február a marec. Nastavenie tohto systému prinieslo to, čo bolo od neho očakávané, aby si ľudia začali kupovať diaľničné známky. Aby to, že vchádzajú na diaľnicu, chápali, že je to poskytovaná služba motoristovi,“ povedal generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácii na ministerstve dopravy Michal Halabica. Ministerstvo podľa neho nemá problém dodatočne zverejniť údaje o predaji diaľničných známok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Brecely
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR