Polášek a Dodig sa s Turnajom majstrov rozlúčili víťazne, Slovák ukončil zápas esom

Ivan Dodig, Filip Polášek
Chorvát Ivan Dodig (vľavo) a Slovák Filip Polášek počas zápasu na Turnaji majstrov v Londýne. Foto: SITA/AP

Rozlúčka slovenského tenistu Filipa Poláška a Chorváta Ivana Dodiga s turnajom majstrov v Londýne bola víťazná. Vo štvrtkovom večernom súboji v skupine Jonasa Björkmana Polášek a Dodig zdolali už istých postupujúcich Juhoafričana Ravena Klaasena a Novozélanďana Michaela Venusa za 86 minút 7:6 (4), 6:4. Polášek a Dodig zakončili zápas esom pri podaní slovenského tenistu, ktorý bol vo väčšine duelu na dvorci dominantným hráčom.

Skvelá spolupráca s Dodigom

Je to fantastický pocit. Nielen toto prvé víťazstvo na majstrovskom turnaji, ale celá sezóna. S Ivanom Dodigom to bola skvelá spolupráca, veľmi sa tešíme na jej pokračovanie,“ uviedol Filip Polášek v prvom televíznom rozhovore na kurte. „Mali sme úžasnú sezónu, odohrali sme niekoľko skvelých turnajov, hoci sme sa dali dokopy len týždeň pred Wimbledonom. Zakončiť sezónu víťazstvom nad jedným z najlepších tímov na svete je skvelé. Tešíme sa na budúcu sezónu,“ doplnil Ivan Dodig.

Polášek a Dodig skončili svoje účinkovanie v londýnskej O2 Arene s bilanciou 1 víťazstvo – 2 prehry a v skupine obsadili posledné štvrté miesto. Mali aj smolu v tom, že svoje dva úvodné zápasy prehrali zakaždým až v tzv. supertajbrejku, keď v oboch prípadoch vyhrali prvý set. Tridsaťštyriročný Polášek tento rok debutoval na majstrovskom turnaji v Londýne. Spolu s Dodigom si vybojovali právo účasti na tomto výberovom turnaji ako posledný ôsmy pár až na záverečnom turnaji z kategórie ATP Masters 1000 v Paríži. Pomohla im aj skutočnosť, že americkí bratia Bob a Mike Bryanovci, ktorí mali v sumáre sezóny viac bodov, predčasne ukončili tento súťažný rok a rozhodli sa oddychovať.

Vo veľkej pohode hrajúci Slovák

V prvom sete sa Polášek rozohral k výbornému výkonu. Vo štvrtom geme na príjme ponúkol dva skvelé returny, ale brejk z toho nebol. Vzápätí Dodig prišiel o svoj servis a Venus potvrdil na 4:2. Slovenský tenista však nepoľavil a práve on nakopol svojho partnera k zlepšeniu. Slovensko-chorvátsky tím otočil na 5:4 a dostal sa aj k dvom setbalom. Podávajúci Venus však odvrátil pohromu. Po dvoch esách Poláška Slovák s Chorvátom viedli aj 6:5, ale napokon rozhodol o prvom sete tajbrejk. V ňom bol opäť pánom dvorca Polášek. Za stavu 5:4 skvelým volejom prinútil súpera k chybe a pri setbale zahral víťazný return – 7:4.

V druhom sete sa do stavu 2:2 nič podstatné neudialo. Potom sa pri podaní Venusa dostali Polášek s Dodigom k dvom brejkbalom a hneď ten prvý premenili. Vzápätí šiel na podanie slovenský tenista. Ponúkol dve esá aj dve dvojchyby, ale v rozhodujúcom momente vytiahol krížny halfvolej, ktorý znamenal potvrdenie brejku na 4:2. Za stavu 5:3 šiel opäť na podanie Venus a vďaka Poláškovým obhodeniam sa spolu s Dodigom dostali k dvom mečbalom. Prvý odvrátil Novozélanďan kvalitným podaním a druhý Klaasen presvedčivým volejom, hoci predtým Dodig kvalitne returnoval. Napokon sa rozhodlo pri podaní Poláška. Vo veľkej pohode hrajúci Slovák zakončil zápas dvomi esami. Celkovo ich v zápase zahral 11.

Veľké povzbudenie do budúcnosti

Turnaj majstrov či aktuálne Nitto ATP Finals je turnaj, ktorý má v tenisovom svete výsostné postavenie. Vo štvorhre si nezdolaní šampióni rozdelia prémiu 533 000 USD, už len za účasť organizátori garantujú každej z ôsmich dvojíc 103 000 USD. Za každé víťazstvo v skupine je pripravených 40 000 USD.

Je to výborný pocit vyhrať posledný zápas v roku, aj keď to nebolo finále. Je to veľké povzbudenie do budúcnosti. Dnes to bol z našej strany veľmi dobrý zápas. Ja som lepšie returnoval ako Ivan, aspoň raz za rok som mu pomohol… Celkovo sme však odohrali výborný zápas od začiatku do konca. Poslali sme do kurtu veľa returnov, dobre sme servovali a zaslúžene sme vyhrali. V poslednom geme som už síce cítil únavu, ale nakoniec z toho boli štyri esá. Išiel som do toho v štýle buď-alebo, trochu po hlave. Letí mi to rýchlo a verím, že to trafím. Od začiatku zápasu som si naťahoval nohu, mám svoje zdravotné problémy, strieľa mi to do achilovky. Preto som strečoval nohu, ako sa len dalo. Ťahalo ma to v posledných dvoch gemoch na servise. Celkovo ma mrzí, že som trochu bojoval s bolesťou v zápasoch v Londýne. Bohužiaľ, tak to je. Na konci sezóny už každého niečo bolí a ja som odohral vyše 80 zápasov v tomto roku. Som rád za tohtoročnú skúsenosť a už sa teším na budúci rok,“ uviedol Filip Polášek v konferenčnom hovore z Londýna pre slovenské médiá.

Nitto ATP Finals v Londýne – skupina Jonasa Björkmana

• štvrtok – štvorhra

Lukasz Kubot, Marcelo Melo (Poľ./Braz.-2) – Rajeev Ram, Joe Salisbury (USA/V. Brit.-4) 6:7 (5), 6:4, 10:7 (zápasový tajbrejk)

Ivan Dodig, Filip Polášek (Chor./SR-8) – Raven Klaasen, Michael Venus (JAR/N. Zél.-5) 7:6 (4), 6:4