Poliaci boli na mieste leteckého nešťastia

Komorowska
Prvá poľská dáma Anna Komorowska. Foto: SITA/AP

SMOLENSK 11. októbra (WEBNOVINY) – Presne šesť mesiacov po nehode poľského prezidentského lietadla, ktorú neprežil nikto z 96 ľudí na palube, miesto nešťastia pri ruskom Smolensku navštívili príbuzní obetí, aby si spoločne uctili ich pamiatku pri tamojšom improvizovanom pamätníku. Približne 200-členná skupina zastupovala 55 poľských rodín, ktoré 10. apríla prišli o jedného alebo viacerých členov. Okrem nich sa na nedeľňajšom spomienkovom podujatí zúčastnili aj prvé dámy Poľska a Ruska.

„Desiateho apríla tu havarovalo prezidentské lietadlo. Rozbilo sa na tisíc kúskov a zároveň rozbilo na tisíc kúskov naše životy a naše srdcia,“ povedala vo svojom príhovore Ewa Komorowská, vdova po bývalom námestníkovi poľského ministra obrany Stanislawovi Komorowskom. Dlhoročný diplomat bol jedným z pasažierov špeciálu, ktorý 10. apríla prepravoval poľskú elitu na spomienkový obrad pri príležitosti 70. výročia masakry v Katynskom lese. „Videli sme iba jeden úlomok lietadla, ale to úplne stačilo. Dojem bol hrozný,“ dodala Komorowská. Pozostalí predtým zapálili sviečky a položili vence ku krížom označujúcim miesto, kde tragicky zahynuli desiatky poľských osobností vrátane prezidenta Lecha Kaczyńského.

Pozostalým sa prihovorila aj manželka ruského prezidenta Svetlana Medvedevová, podľa ktorej spolu s Poliakmi smútilo „celé Rusko“. „My všetci, ruský prezident, ja a všetci Rusi sme boli hlboko otrasení touto hroznou tragédiou,“ povedala Medvedevová, ktorá následne položila kyticu k pomníku umiestnenému na mieste, kde našli Kaczyńského telo. Svoje emócie počas spomienky neskrývala ani Anna Komorowská, manželka súčasného poľského prezidenta.

Členovia poľskej delegácie sa zrejme chceli vyhnúť traume z opakovania letu do Smolenska, a preto radšej využili blízke letisko v bieloruskom Vitebsku, odkiaľ pokračovali v ceste autobusmi. Spomienkový obrad sa uskutočnil v období, keď Poliaci čoraz častejšie kritizujú Rusko za údajné prieťahy vo vyšetrovaní tragédie. Podľa ruských vyšetrovateľov nešťastie spôsobila chyba poľského pilota, prokuratúra vo Varšave však zatiaľ nevylúčila žiadnu možnosť vrátane teroristického útoku.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lech Kaczynski