Poliaci kritizujú bilaterálnu francúzsko-ruskú dohodu

Prasa
Foto: SITA/AP

BRUSEL 26. januára (WEBNOVINY) – Poľsko kritizuje bilaterálnu francúzsko-ruskú dohodu o zrušení embarga na vývoz živých ošípaných do Ruska s tvrdením, že to porušuje „princíp európskej solidarity“ v zmysle ekonomických vzťahov EÚ s krajinou. Viaceré krajiny bloku vyvíjajú po eskalácii bojov na Ukrajine tlak na úniu, aby sprísnila ekonomické sankcie na Rusko.

Ministri zahraničia sa stretnú vo štvrtok na mimoriadnom zasadnutí o situácii na Ukrajine. Medzičasom však Francúzsko oznámilo, že v nastávajúcich týždňoch zruší zákaz vývozu živých ošípaných, bravčovej masti a vnútorností do Ruska.

Poľský minister poľnohospodárstva Marek Sawicki v liste svojmu kolegovi z Lotyšska, krajiny predsedajúcej EÚ, napísal, že je „veľmi sklamaný“ správami o francúzsko-ruskej bilaterálnej dohode. Sawicki vyzval na stretnutie ministrov poľnohospodárstva krajín únie o tejto otázke.

Predstaviteľ Európskej komisie pod podmienkou anonymity povedal, že všetky ekonomické dohody musia byť vydané ako rozhodnutie celého bloku, a že francúzske rokovania boli „technické“. Hovorca francúzskeho ministerstva poľnohospodárstva tiež zdôraznil, že rokovania o zrušení embarga boli len technického charakteru a uskutočnila ich veterinárna služba, a nekonali sa na politickej úrovni.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom