Poliaci netušia, čo bude so štadiónmi po ME

Bez názvu
Štadión v Gdansku. Foto: youtube.com

VARŠAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Niekoľko miliárd zlotých (1 PLN = cca 0,25 eura) stálo vybudovanie, rekonštrukcia a modernizácia štyroch poľských futbalových štadiónov, na ktorých sa na budúci rok odohrajú zápasy majstrovstiev Európy. Spoluorganizátori EURO 2012 (spoločne s Ukrajinou) sa však už teraz zamýšľajú nad tým, čo bude s vybudovanými objektmi po šampionáte. Hrozí totiž, že štadióny nebudú využité natoľko, aby neprinášali ďalšie straty súvisiace s ich prevádzkou a udržiavaním.

„Portugalsko pred majstrovstvami Európy v roku 2004 vynaložilo vyše miliardy eur na modernizáciu desiatich existujúcich štadiónov. V súčasnosti iba tri z nich nie sú v strate, ostatné nie sú v stave pokryť náklady na svoju prevádzku,“ píše poľská tlačová agentúra PAP. Len o málo nižšie náklady mali Rakúšania a Švajčiari, ktorí usporiadali futbalový sviatok o štyri roky neskôr.

Tí však už pred začiatkom modernizácie mali stratégiu využitia štadiónov po ME. V Klagenfurte dokonca urobili iba provizórne tribúny, ktoré po skončení šampionátu rozobrali a predali. ,

„Poľsko takúto stratégiu nemá vypracovanú,“ upozorňuje PAP. Vo Varšave, Vroclave a Gdansku sa stavajú nové štadióny, v Poznani sa robí generálna rekonštrukcia. Len prevádzka a údržba Národného štadióna vo Varšave bude stáť ročne okolo 30 miliónov zlotých (cca 7,5 milióna eur). V tomto prípade je to komplikované aj tým, že na tomto štadióne nebude hrávať žiadny klubový tím, bude určený len na reprezentačné zápasy.

Prevádzkovateľom štadióna bude Národné športové centrum. Už teraz sa uvažuje, že sa tam budú konať koncerty, výstavy, samozrejmosťou bude prenájom V.I.P. lóží. Až na desať miliónov zlotých si cenia názov štadióna, ktorý by chceli predať generálnemu sponzorovi s podmienkou, že v názve ostane Národný štadión.

„Prevádzkovatelia len snívajú o situácii, v akej je novobudovaný štadión Rasunda v Štokholme. Náklady na jeho výstavbu sú 210 miliónov eur, odovzdať ho majú na prelome rokov 2011 a 2012. Už v roku 2009 však mali podpísané zmluvy na 45 podujatí v prvom roku po jeho otvorení. Jedna zo švédskych bánk kúpila právo na jeho meno na bližšie nešpecifikované dlhšie obdobie za 1,2 milióna eur ročne,“ uzatvára PAP.

https://youtube.com/watch?v=vUWtFVyRrLc

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom