Poliaci si volia nástupcu zosnulého Lecha

Poľsko voľby prezident

VARŠAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Poliaci si v nedeľu v prvom kole prezidentských volieb vyberajú nástupcu tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczynského. Deje sa tak viac ako dva mesiace od leteckej tragédie na západe Ruska a krátko po ničivých povodniach, ktoré ohrozovali termín volieb. Tie sa nakoniec konajú podľa plánu a ich najväčšími favoritom je súčasný predseda poľského parlamentu a aktuálne zastupujúci prezident, 58-ročný Bronislaw Komorowski, ktorý je kandidátom liberálnej Občianskej platformy premiéra Donalda Tuska. Jeho najvážnejším rivalom nie je nikto iný ako identické dvojča Lecha, 61-ročný Jaroslaw Kaczyński. Ten ako predseda konzervatívnej opozičnej strany Právo a spravodlivosť bude chcieť nasledovať politické kroky svojho brata a stať sa hlavou Poľska. Ak by sa tak stalo, s najväčšou pravdepodobnosťou by pokračoval mocenský súboj s Tuskom, ktorý nemal s mŕtvym Lechom práve najlepšie vzťahy.

Prieskumy ukazujú, že Komorowski by si víťazstvo v prvom kole nemal nechať ujsť, otázny je potom výsledok druhého kola. Jeho konaniu by sa Poľsko vyhlo v prípade, že jeden z kandidátov by v nedeľu získal viac ako 50 percent odovzdaných hlasov. Táto možnosť nie je vylúčená, keďže Komorowského preferencie túto úroveň dlhodobo atakujú. Dokazuje to aj posledný prieskum z piatka, podľa ktorého by predseda poľského parlamentu získal 51 percent hlasov, kým druhý Kaczyński iba 33 percent.

Samotná kampaň sa spočiatku niesla v pochmúrnej atmosfére a v tieni smolenskej katastrofy. Tá postupom času doznievala a predvolebný súboj dvoch najväčších favoritov vyvrcholil niekoľko dní pred hlasovaním na súde. Ten nakoniec rozhodol, že Lechovo dvojča sa musí Tuskovmu kandidátovi verejne ospravedlniť za vyjadrenia o Komorowského údajných plánoch sprivatizovať nemocnice. Verdikt však ešte nie je právoplatný, keďže súd v piatok uznal odvolanie Jaroslawovho právnika. Kampaň však bez ohľadu na to pokračovala a obaja rivali ju ukončili v Gdansku, mieste vzniku protikomunistického hnutia Solidarita, ktorého boli obaja členmi.

Volebné miestnosti sa v Poľsku otvoria o 6:00 a voliči budú môcť prísť k urnám do 20:00. Celkovo môže o novom poľskom prezidentovi rozhodnúť 30 miliónov oprávnených voličov. Tí si budú vyberať celkovo z 10 kandidátov. V prípade, že ani jeden z nich nezíska nadpolovičnú väčšinu, rozhodne sa v druhom kole, ktoré je naplánované na 4. júla.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiJaroslaw Kaczynski