Poliaci smútia, pred tromi rokmi zahynul ich prezident

Kaczynský
Od leteckého nešťastia, pri ktorom zahynul poľský prezident Lech Kaczynský, ubehli tri roky. Foto: SITA, AP
Kaczynski
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Poľský opozičný líder Jaroslaw Kaczyński si v stredu položením kvetov uctil pamiatku svojho brata Lecha, niekdajšieho prezidenta krajiny, ktorý pred troma rokmi zahynul pri leteckej nehode v Rusku.

Spolu s ďalšími členmi konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a niekoľkými stovkami sympatizantov zaspieval hymnu pred budovou prezidentského paláca vo Varšave, kde sa konalo jedno z viacerých spomienkových podujatí pri príležitosti výročia tragédie.

Strana PiS pod vedením Kacyzńského pritom stále odmieta závery ruských i poľských vyšetrovateľov, podľa ktorých bolo zrútenie lietadla pri Smolensku nehodu, a hovoria o atentáte na prezidenta smerujúceho do dejiska masakry v ruskej Katyni.

Marcový prieskum ukázal, že takúto verziu dodnes „nevylučuje“ až tretina Poliakov. Zodpovedali tomu aj transparenty na demonštrácii vo Varšave, podľa ktorých sú „zločiny z Katyne a Smolenska útokmi na nezávislé Poľsko“.

Ešte v ranných hodinách si obete havárie uctil aj poľský premiér Donald Tusk, ktorý pokľakol pred skupinou približne 30 hrobov na jednom z varšavských cintorínov. Dcéra Lecha Kaczyńského položila kvety na Wawelskom hrade v Krakove, kde sú prezident a jeho manželka Maria pochovaní.

V predvečer výročia sa približne 300 prívržencov poľských nacionalistických skupín zišlo pred ruským veľvyslanectvom vo Varšave, kde obviňovali ruských a poľských lídrov z podielu na tragédii. Ďalšie spomienkové i protestné zhromaždenia sú naplánované v priebehu stredy.

Obrazom: Tragédia poľského vládneho špeciálu pri Smolensku

Nehoda sa stala 10. apríla 2010 počas pristávacieho manévru na smolenskom letisku v hustej hmle. Poľská delegácia smerovala na spomienkové podujatie v ruskej Katyni pri príležitosti 70. výročia zavraždenia 22 tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie príslušníkmi sovietskej tajnej služby.

Zahynulo všetkých 96 ľudí na palube vrátane prezidenta Kaczynského. Ruská vyšetrovacia komisia viní z nehody poľských pilotov, ktorí sa rozhodli pristáť v hustej hmle. Poľsko však pripisuje zodpovednosť aj ruským letovým dispečerom, ktorí údajne neposkytli posádke dostatočne presné informácie.

Kaczynski
Foto: SITA/AP
Kaczynski
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskJaroslaw KaczynskiLech Kaczynski