Poliaci začali so skúmaním telesných pozostatkov Kaczynských

Poľsko si pripomína 6. výročie havárie lietadla v Smolensku
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Súdni lekári začali dnes v Poľsku so skúmaním exhumovaných telesných pozostatkov niekdajšieho prezidenta krajiny Lecha Kaczynského a jeho manželky Marie.

Po štyri dni budú členovia medzinárodného lekárskeho tímu odoberať vzorky, aby prvý pár Poľska, ktorý prišiel o život pri havárii prezidentského špeciálu pri západoruskom Smolensku 10. apríla 2010, v piatok 18. novembra opäť pochovali do sarkofágu v kráľovskej hrobke na zámku Wawel v Krakove.Informovali o tom dnes zdroje poľskej prokuratúry.

Lech Kaczynski s manželkou sú prvými z viac ako 90 obetí katastrofy, ktorých telá exhumovali v rámci nového vyšetrovania okolností, ktoré viedli k tragédii. Telesné pozostatky ďalších obetí by sa mali exhumovať do konca tohto roka. Predstavitelia súčasnej poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorej lídrom je brat zosnulého exprezidenta Jaroslaw Kaczynski, dúfajú, že exhumácie prinesú poznatky podporujúce ich teóriu o nešpecifikovanom útoku na prezidentské lietadlo.

Výsledky nového vyšetrovania by mali byť známe až v priebehu rádovo mesiacov. Paralelné pôvodné vyšetrovanie tragédie, ktoré prebiehalo v Ruskej federácii i v Poľsku, pritom možnosť útoku vylúčilo. Moskva videla za katastrofou popri nepriaznivom počasí aj pochybenia poľskej posádky, kým Varšava zodpovednosť ruských dispečerov letovej prevádzky na letisku v Smolensku. Otvorený list proti plánovaným exhumáciám podpísalo viac ako 200 pozostalých.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw KaczynskiLech Kaczynski