Poliačik chce zabrániť volebným paradoxom, Osuský moratóriu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poliacik
Poslanec za SaS Martin Poliačik Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Odstránenie tzv. volebných paradoxov, ktoré vznikajú pri prepočítavaní volebných hlasov na poslanecké mandáty, navrhol v pozmeňujúcom návrhu k volebným kódexom poslanec za SaS Martin Poliačik.

Volebné paradoxy v slovenskom volebnom systéme vznikajú tak, že politická strana môže vo voľbách získať po prepočítaní hlasov viac poslaneckých mandátov, hoci iné strany dostali viac voličských hlasov.

Po vzore Nemecka

Poliačik chce týmto volebným paradoxom zabrániť, v rozprave k volebným kódexom navrhol zaviesť na Slovensku rovnakú metódu, akou tieto „volebné paradoxy“ opravilo Nemecko v roku 2008. Websterova metóda je neutrálna k politickým stranám, nezvýhodňuje väčšie ani menšie strany. Táto metóda podľa Poliačika zabezpečí, že pre stranu bude vždy lepšie získať viac hlasov voličov.

Poliačik dáva za príklad blog Vladimíra Dančišina. Ten uvádza viacero príkladov volebných paradoxov. „Predpokladajme, že by voľby v marci 2012 dopadli inak. Smer, SDKÚ, OĽaNO, SAS a Most by si výsledkovo polepšili. Smer by získal o 100 hlasov viac; SDKÚ o 500 hlasov viac; OĽaNO o 6 000 hlasov viac, SAS o 6 000 hlasov viac a Most o 7 500 hlasov viac. Jedinou stranou, ktorá by si pohoršila, by bolo KDH. Prišlo by o 100 hlasov.

Prirodzene by bolo možné očakávať, že ak už má prísť niektorá strana o jeden mandát, tak by to malo byť práve KDH. Opak je však pravdou. V uvedenom prípade by si – paradoxne – strana KDH ako jediná polepšila o jeden mandát,“ uvádza príklad volebného paradoxu Dančišin. Práve tomu chce Poliačik svojim návrhom zabrániť.

Osuský chce zrušiť limit na voľby

Zrušiť 48-hodinové predvolebné moratórium, ako to predpokladajú volebné kódexy predložené ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, navrhol v pozmeňujúcom návrhu v utorok v parlamente poslanec za SaS Peter Osuský. Zrušenie moratória podľa jeho slov neohrozí demokraciu a zníži zaťaženie súdov, na ktoré smeruje množstvo podnetov z možného porušenia moratória. Osuský upozornil, že na Slovensku sa už uskutočnilo viacero volieb bez moratória bez negatívnych následkov.

Slovensko si volí svojho prezidenta
Foto: SITA/Ján Viazanička

Poslanec liberálov rovnako navrhuje, aby volebnú kampaň mohli viesť aj iné subjekty ako iba zaregistrované politické strany a zaregistrovaní kandidáti, ako to navrhuje rezort vnútra. „Na zákaz vedenia kampane inými subjektmi neexistuje žiadny dôvod,“ konštatoval Osuský s tým, že napríklad jednotlivé profesijné organizácie majú plné právo hodnotiť pôsobenie svojho ministra.

Osuský rovnako presadzuje, aby sa zrušil limit výdavkov na voľby. Stanovenie maximálnej sumy, ktorú môže vo voľbách strana minúť, považuje za nepodstatné, keďže v minulosti sa často objavovali podozrenia, že kandidáti a strany tieto stropy obchádzajú.

Naopak, poslanec za SaS považuje za podstatné zabezpečiť transparentnosť a kontrolu financovania kampaní. Rovnako navrhuje, aby na prezidentskú kampaň mohli prispieť jednotlivým kandidátom aj ľudia, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku, čo nový zákon neumožňuje.

Osuský by prieskumy nezverejnil len v deň volieb

Vypustiť chce Osuský aj ustanovenie, ktoré zakazuje zverejňovať predvolebné prieskumy 21. dní pred voľbami. Podľa jeho slov by sa prieskumy nemali zverejňovať len v deň volieb.

Poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) zdôraznila, že volebné kódexy nie sú spoločným dielom vládneho Smeru a opozície, nevznikli konsenzom a nemajú podporu naprieč politickým spektrom. Minister vnútra podľa jej slov v zákonoch pri predstavení nedefinoval základ – nezávislú kontrolnú komisiu, ktorá by dozerala na financovanie strán a kampaní, tá sa začala tvoriť až medzi prvým a druhým čítaním. Ani po viacerých diskusiách sa podľa Žitňanskej nenaplnila hlavná ambícia, aby komisia bola nezávislá.

Poslanec za Smer-SD Miroslav Číž konštatoval, že vládna strana vytvorila dostatočný priestor na diskusiu, čo však neznamená, že podporí všetky opozičné návrhy. „Ide o kompromis,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáMartin PoliačikMiroslav ČížPeter Osuský
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky