Policajný zákrok voči rómskym deťom v Krompachoch odsúdila Bučková, aktivisti aj Čaputová

polícia, Slovensko
Foto: ilustračné, SITA/Polícia SR
  • aktualizované 29. apríla, 16:58

Policajný zákrok v pondelok 27. apríla voči deťom z rómskej komunity Malá Maša v Krompachoch bol neprimeraný a neadekvátny. Uviedla to splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková vo svojom stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

V miestnej rómskej osade mal policajt v službe napadnúť a zbiť 5 detí. Na sociálnej sieti na to upozornila Únia Rómov na Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Policajný zásah kritizuje aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP). To vyzýva prezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky (PZ SR) Milana Lučanského, aby preveril v tejto súvislosti šíriace sa videá na sociálnej sieti a vyvodil príslušné opatrenia.

Deti mal biť obuškom po nohách

Úrad splnomocnenca priblížil, že situácia, na ktorú poukazuje, nastala, keď sa skupina maloletých detí vzdialila od zóny karantény. Dodáva, že ich následne začali naháňať príslušníci PZ SR, pričom jeden z policajtov použil fyzické násilie a bil deti obuškom po nohách.

„Policajti sú povinní dbať na dodržanie zásady zákonnosti a primeranosti a vykonanie donucovacieho prostriedku musí byť priamo úmerné protiprávnemu konaniu,“ uviedla Bučková.

Dodala, že preto žiada policajnú inšpekciu, aby objektívne a dôsledne vyšetrila, či tento policajný zásah bol zrealizovaný v súlade so zákonom a prijal náležité opatrenia, ak sa potvrdí, že zásahom polície došlo k zásahu do ľudskej dôstojnosti či krutému zaobchádzaniu.

Skratové konanie

„Osobne mi je ľúto, že pribúda počet sporných policajných zásahov voči príslušníkom rómskych komunít. Dnešné dni sú náročné pre nás všetkých. Obavy o zdravie prežívajú ľudia v karanténe aj mimo nej,“ povedala Bučková.

Verí, že v Krompachoch išlo o skratové konanie príslušníkov polície voči rómskym deťom, keďže takéto zákroky neprispievajú k zvýšeniu dôvery v políciu.

Želá si, aby sa neopakovali chyby z minulosti, keď aj teraz sa riešia neuzavreté sporné policajné zásahy voči príslušníkom rómskych komunít v Košiciach a Moldave nad Bodvou.Vyzýva príslušníkov polície, aby zodpovedne zvažovali použitie svojich oprávnení a donucovacích prostriedkov.

Žiadajú stretnutie s premiérom

Únia Rómov na Slovensku žiada premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) o stretnutie vo veci napadnutia piatich rómskych detí v pondelok 27. apríla v Krompachoch zo strany príslušníka polície. Na stretnutie takisto pozýva ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) a verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú.

Pre úniu je absolútne neprijateľné, aby orgány verejnej moci svojvoľne a neprimeranou silou vynucovali na občanoch dodržiavanie práva mimo zákonom stanovených procesov. Agentúru SITA o tom informoval predseda únie František Tanko.

„Dlhodobo sa Rómovia na Slovensku stretávajú s neprimeraným zasahovaním polície SR, averziou a rasistickým prístupom niektorých príslušníkov polície. Tieto skutočnosti sú poväčšine zo strany inšpekcie ministerstva vnútra SR vyhodnotené a priori ako oprávnené a aj prípadné súdne konania sú končené v neprospech ohlasovateľov takýchto zásahov,“ podotkol Tanko.

Stav je dlhodobo neudržateľný

Ako dodáva, takýto stav je dlhodobo neudržateľný, a preto žiadajú o dôkladné vyšetrenie aktuálneho incidentu nezávislou komisiou mimo gescie ministerstva vnútra, aby bola zabezpečená objektivita samotného vyšetrovania. „Ministerstvo vnútra SR nemá v tento čas našu dôveru,“ skonštatoval.

„Nežiadame pre Rómov výnimky zo zákona, tak ako každý občan máme svoje povinnosti a práva. Štát nemôže prostredníctvom polície perzekvovať určitú časť obyvateľstva a zneužívať moc na nezákonné donucovanie. Toto sa však žiaľ opakovane deje voči Rómom na Slovensku,“ uzavrel Tanko.

Dodáva, že pre dlhoročnú negatívnu skúsenosť s postupom štátu vo veci riešenia tohoto problému sa obracajú aj na vybrané ambasády a médiá, aby zamedzili opakovanému protiprávnemu konaniu zo strany štátu.

Čaputová označila incident za zlyhanie

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje incident v Krompachoch za zlyhanie, ktoré je potrebné vyšetriť. Stanovisko hlavy štátu poskytol agentúre SITA jej hovorca Martin Strižinec.

Prezidentka tiež požiadala o vysvetlenie policajného prezidenta Milana Lučaského a ten jej prisľúbil, že situácia bude dôkladne prešetrená.

„Incident v Krompachoch považujem za zlyhanie, ktoré je potrebné vyšetriť. Dnes ráno som požiadala policajného prezidenta Milana Lučanského o vysvetlenie. Prisľúbil, že incident dôkladne prešetrí policajná inšpekcia. V takých náročných podmienkach, aké spôsobuje karanténa ľudí žijúcich v chudobných obydliach, je obzvlášť dôležité konať nielen zákonne, maximálne profesionálne, ale najmä ľudsky,“ píše sa v stanovisku prezidentky.

Agentúra SITA požiadala o reakciu prezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea BučkováFrantišek TankoMilan Lučanský
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR