Policajti budú prezliekať nevhodne oblečené ženy

Indonézia, ženy
Foto: SITA/AP

MEULABOH 25. mája (WEBNOVINY) – Islamská polícia v indonézskej provincii Aceh vyfasuje desaťtisíce dlhých sukní, do ktorých budú strážcovia islamského zákona šaría priamo na ulici prezliekať nevhodne oblečené ženy. „Zajtra ráno odovzdám mravnostnej polícii v Západnom Acehu 20 000 sukní. Páchateľky, ktoré polícia chytí, si budú môcť potom na ulici prezliecť tie ich tesné a krátke nohavice za dlhé a voľné sukne,“ vyhlásil v utorok šéf oblastnej správy Ramli Mansúr.

Rozhodnutie nútiť ženy obliekať sa podľa radikálneho výkladu islamského práva šaría Mansúr odôvodňuje tým, že raz bude musieť skladať účty pred Bohom, ktorý určite jeho prístup ocení. „Príde deň, keď sa ma Boh spýta, čo som robil počas môjho funkčného obdobia v Západnom Acehu. Preto posilňujeme záťahy proti páchateľkám, ktoré sa previňujú proti šaríi,“ citujú Mansúra miestne médiá.

Regionálny parlament v provincii Aceh nedávno zakázal ženám nosiť odevy tesne odhaľujúce či obopínajúce telo, ako napríklad nohavice tesného strihu. Islamská polícia je oprávnená od žien požadovať, aby sa obliekali podľa požiadaviek šaríe, nemôže ich však za porušenie pravidiel odievania zatýkať. Ľudskoprávne organizácie navyše tvrdia, že islamská polícia nemá zo zákona vôbec žiadne právomoci, a preto ide len o nadprácu miestnych predstaviteľov.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom