Policajti dokopali muža, Kaliňák v tom nevidí problém

Proti imigrantom protestovali v Bratislave stovky ľudí
Zadržaný účastník protestu STOP islamizácii Európy! na Bratislavskom hrade. Bratislava, 20. jún 2015. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák nevidí na videu, na ktorom skupina policajtov udiera a kope do neznámeho muža, nič v rozpore so zákonom. Video publikoval portál sme.sk s tým, že muž bol pravdepodobne jedným z účastníkov sobotnej demonštrácie proti prisťahovalcom. Portál zároveň cituje právnika, ktorý tvrdí, že podľa neho nebol v tom momente dôvod na taký tvrdý postup.

„Neviem, či sa ten pán právnik, čo sa k tomu vyjadroval, niekedy zúčastnil na policajnom zákroku a či vie, čo to znamená poslúchnuť výzvu policajta. Už sme o niekoľkých policajtov prišli práve preto, že si nie úplne dávali pozor,“ povedal Kaliňák.

Obrazom: Bratislavský protest proti imigrantom

Pre Kaliňáka to bolo štandardné pacifikovanie

Podľa neho v týchto prípadoch existujú jasné pravidlá. „Má ležať na zemi, má mať ruky za hlavou a keď to neurobí, bude upozornený pokiaľ tak neurobí, aby mohla byť urobená osobná prehliadka a odstránené zbrane,“ povedal. Na videu podľa ministra vnútra nie je vidieť to, čo zákroku predchádzalo, prečo bol muž zadržaný a čo mal pri sebe.

Obrazom: Fico ocenil policajtov za zvládnutie zásahu proti extrémistom

„Mne sa to javilo ako štandardné pacifikovanie toho, kto kládol aktívny odpor,“ povedal Kaliňák a dodal, že sa nezvykne vyjadrovať k veciam, ktoré nie sú vyšetrené, ale teraz urobil výnimku. Denník totiž podľa ministra už vyniesol nad policajtmi rozsudok a on osobne nečakal, že sa bude zastávať extrémistov. Inšpekcia ministerstva vnútra podľa Kaliňáka preverí každý podnet verejnosti, zatiaľ však v súvislosti s týmto prípadom žiadny neprišiel.

„Budeme chrániť policajtov pred vagabundmi, neonacistami a extrémistami,“ reagoval na video premiér Robert Fico. Polícia podľa neho v sobotu urobila profesionálnu robotu a on za ňou stojí, pričom podobné obvinenia len robia extrémistom reklamu. Ako dodal minister Kaliňák, nechce mať políciu, ktorá sa bude báť zasiahnuť, ktorá sa bude báť chrániť občanov, aby náhodou nebola kritizovaná.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Dve osoby zatkli pre útok na verejného činiteľa

V súvislosti so sobotňajším protestným zhromaždením v Bratislave skončili na polícii pre podozrenie z útoku na verejného činiteľa dve osoby. Pre podozrenie z prečinu výtržníctva, keď na nádvorie Bratislavského hradu počas cyklistických pretekov vnikla skupina približne 300 osôb a následne sa začali potýčky, polícia zadržala celkom 27 osôb.

Ďalších 45 osôb policajti zadržali na Židovskej ulici po tom, čo hádzali kamene a iné predmety na služobné motorové vozidlá parkujúce na Staromestskej ulici. Z prečinu výtržníctva poverený príslušník policajného zboru obvinil ďalšie tri osoby, ktoré policajti zadržali na mieste činu po tom, čo poškodili na Predstaničnom námestí dve služobné motorové vozidlá polície. Z celkového počtu zadržaných osôb pre podozrenie z trestnej činnosti je 41 občanov Českej republiky, ktorí sú podozriví z prečinu výtržníctva.

V Bratislave sa v sobotu 20. júna uskutočnilo protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“. Demonštranti protestovali proti prílevu imigrantov do Európy. Zároveň sa v hlavnom meste uskutočnilo aj zhromaždenie „Spoločne proti nenávisti – Bratislava blokuje“, kde sa zišlo približne dvesto ľudí.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR