Muž podozrivý z pobodania siedmich ľudí vo Švédsku je vo väzbe, obvinenia popiera

Švédsko, útok
Útok v 13-tisícovom meste Vetlanda sa stal v stredu 3. marca v popoludňajších hodinách. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 5. marca 14:28

Dvadsaťdvaročného Afganca, ktorý je podozrivý z pobodania siedmich mužov v južnom Švédsku, poslali do predbežnej väzby. V nej bude prinajmenšom dva týždne. Rozhodol o tom okresný súd v Eksjö, podľa ktorého tiež existuje riziko jeho úteku, uvádza švédsky vysielateľ SVT.

Hovorí, že bol doma

Podozrivý muž, ktorého pre švédske zákony bližšie neidentifikovali, čelí sedemnásobnému obvineniu z pokusu o vraždu. On obvinenia popiera. V piatok počas pojednávania o väzbe rozhorčene vykríkol, že nič neurobil a bol doma, informujú švédske médiá.

Incident v 13-tisícovom meste Vetlanda, zhruba 190 kilometrov juhovýchodne od Göteborgu, sa stal v stredu v popoludňajších hodinách a polícia eviduje päť miest činu. Útočník, ktorého polícia postrelila do nohy, zranil sedem mužov, z toho traja sú v kritickom stave. Všetci sú stabilizovaní.

Čakal na povolenie na pobyt

Podľa polície si útočník vyberal obete náhodne. Podľa prvotných správ muž použil sekeru, polícia to neskôr zmenila na nôž. Ten u neho našli policajti pri zatknutí. Vyšetrovatelia pôvodne zvažovali vyšetrovanie teroristického činu, napokon to zmenili na pokus o vraždu.

Švédske médiá opisujú podozrivého ako žiadateľa o azyl, ktorému vlani vypršalo povolenie na pobyt. Podľa vysielateľa SVT muža po prvý raz zaregistrovali ako obyvateľa Švédska v roku 2018. Do Vetlandy sa presťahoval v apríli. Miestne médiá tiež uvádzajú, že muž mal v minulosti duševné problémy. Polícii bol už známy, no iba pre menšie trestné činy. V noci zo stredy na štvrtok polícia prehľadala byt, kde údajne býval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom