Policajti riešili počas leta v Chorvátsku takmer tristo prípadov, turisti sa často ocitli v núdzi

Polícia
Foto: ilustračné, SITA/Prezídium Policajného zboru SR

BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) – Celkovo 285 prípadov riešili naši policajti, ktorí počas letnej sezóny slúžili v Chorvátsku. Pomáhali aj pri tragických situáciách, ako bolo úmrtie ôsmich Slovákov, napríklad na zlyhanie srdca či utopenie.

Chorvátskym kolegom v mnohých prípadoch tlmočili, aktívne pomáhali pri pátraní po slovenských občanoch, ale aj pri zadržaní slovenských občanov, ktorí spáchali nejaké trestné činy či priestupky. Riešili nehody, pokuty za dopravné prehrešky, odtiahnutia vozidiel, straty dokladov, krádeže vecí, peňazí a dôležitých dokladov.

Turisti si aj zle naplánovali cestu

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, Slováci sa na policajtov obracali predovšetkým telefonicky, ale v mnohých prípadoch aj osobne. Vďaka nápisu „POLÍCIA“ na služobných autách u nich hľadali pomoc aj poľskí, českí či maďarskí turisti, dokonca aj turisti z Nemecka a iných krajín.

Turisti si nie vždy vhodne naplánovali cestu k Jadranskému moru a späť a dostávali sa často do nepríjemných situácií. Od slovenských policajtov žiadali nielen informácie, ale aj okamžité vyriešenie danej situácie. Množstvo informácií poskytovali, keď sa tvorili kolóny na hlavných a vedľajších cestách pri zmene turnusov, pri požiaroch poskytovali informácie o stave a o uzatvorení hlavných a vedľajších cestných ťahov.

Menej Slovákov bolo účastníkmi dopravných nehôd

Situácia na cestách v Chorvátsku bola pre slovenských turistov tento rok priaznivejšia ako vlani. Počas leta nezahynul pri dopravnej nehode na chorvátskych cestách ani jeden občan Slovenska, vo viacerých prípadoch však išlo o ťažké, resp. ľahké zranenia.

Ako uviedla Baloghová, presné čísla dopravnej nehodovosti počas leta v Chorvátsku ešte nie sú k dispozícii, je možné ale konštatovať, že Slováci boli účastníkmi dopravných nehôd v Chorvátsku v menšom počte ako v predchádzajúcom roku a aj následky dopravných nehôd sú priaznivejšie.

Slovenskí policajti pri Jadranskom mori pôsobia už desať rokov. Doteraz pomohli tisíckam nielen slovenských turistov, ale aj návštevníkom z rôznych kútov sveta. Zdokonalili sa v cudzích jazykoch, chorvátskych predpisoch, rozšírila sa oblasť ich pôsobenia, pomáhajú na súši aj na mori, dokonca už druhý rok slúžia na označených policajných autách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR