Policajti si posvietia na vodičov autobusov a nákladiakov

Kamiony
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Policajti v Európe budú tento týždeň kontrolovať dodržiavanie predpisov domácimi, ale i zahraničnými vodičmi autobusov a nákladiakov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, policajti budú kontrolovať dodržiavanie času jazdy a odpočinku, tachografy, doklady potrebné na vedenie vozidla, technický stav, dodržiavanie hmotnostných limitov, predpisov pri preprave nebezpečných vecí a odpadu.

Chcú prispieť k bezpečnosti na cestách

Ide o dopravno-bezpečnostnú akciu European Traffic Police Network (TISPOL). Ako uviedla Baloghová, medzinárodná stavovská organizácia združuje služby dopravných polícií európskych krajín už niekoľko rokov, aby aj takýmto spôsobom prispela k bezpečnosti cestnej premávky na európskych cestách. Dodala tiež, že kontrola dodržiavania povolenej rýchlosti, zákaz alkoholu a návykových látok za volantom, či pripútanie sa bezpečnostnými pásmi čaká aj vodičov osobných vozidiel.

Podľa hovorkyne v prvom polroku tohto roka zavinili na Slovensku vodiči autobusov 35 dopravných nehôd, o život pri nich prišli dve osoby a deväť sa ťažko zranilo. V prípade MHD v prvých šiestich mesiacoch zaznamenali 16 nehôd. Pri nich nikto nezomrel. Pokiaľ ide o vozidlá verejnej hromadnej dopravy, mali deväť nehôd. V žiadnom z týchto prípadov polícia nezistila alkohol. V prvom polroku vodiči nákladných vozidiel zavili 650 dopravných nehôd.

Vodičom hrozia vysoké tresty

O život pri nich prišlo 11 ľudí, ťažko sa zranilo 53 a ľahké zranenia utrpelo 242 osôb. Alkohol zistili v 36 prípadoch. Baloghová upozorňuje, že v prípade zistenia alkoholu u vodičov autobusov hrozia vysoké tresty. Vodič autobusu sa môže dostať do väzenia na dva až päť rokov, ak pod vplyvom návykovej látky ohrozí život alebo zdravie ľudí alebo spôsobí značnú škodu.

„Letné obdobie je špecifické vysokými horúčavami, preto je veľmi dôležité vyraziť na cesty odpočinutý, dodržiavať pitný režim a robiť si častejšie prestávky na oddych. Samozrejmosťou pred jazdou by mala byť kontrola technického stavu vozidla, svetiel a pneumatík,“ pripomína Baloghová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR