Policajti už smrť tučniaka nevyšetrujú

Tučniak
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/KOŠICE 20. mája (WEBNOVINY) – Košickí policajti zastavili trestné stíhanie vo veci trestného činu týrania zvierat v súvislosti s mŕtvym tučniakom humboldtovým v areáli košickej ZOO, žiadny trestný čin totiž policajti nezistili. „Vyšetrovaním neboli zistené žiadne skutočnosti poukazujúce na to, že by došlo k násilnému usmrteniu či inému týraniu uvedeného zvieraťa, je zrejmé, že nedošlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu týrania zvierat ani žiadneho iného trestného činu,“ píše v správe košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.

Pitva ukázala, že bezprostrednou príčinou úhynu tučniaka bolo krvácanie do lebečnej dutiny a vznik hematómu v oblasti oboch mozgových hemisfér a predĺženej miechy. „Žiadne vonkajšie poranenie kože na hlave, ani poranenie lebečných kostí zistené nebolo. Vonkajšou obhliadkou a pitvou tučniaka neboli zistené žiadne zmeny, ktoré by poukazovali na týranie tohto zvieraťa,“ píše Demjanovičová. Kamera v blízkosti akvária pre tučniaky zachytila skupinu piatich ľudí, ktorí sa pri tučniakovi zdržali asi minútu. Jedna osoba sa zohla k zemi, ale vzhľadom na kvalitu a rozlíšenie záznamu nie je možné zistiť, či skutočne zo zeme niečo zodvihla a hodila smerom do akvária. Na zázname tiež nie je vidieť žiadne tučniaky a nemožno identifikovať osoby na zázname.

Smrť tučniaka oznámil riaditeľovi ZOO pracovník SBS minulú stredu popoludní, ochrankár sa o smrti dozvedel od dvoch návštevníkov. Tučniak ležal pri malom bazéne, žiadne viditeľné vonkajšie zranenia na tele nemal, ale asi dva metre od neho ležali menšie kamene. Telo zvieraťa ZOO odovzdala Štátnemu veterinárnemu a potravinovému ústavu na pitvu. Riaditeľ ZOO tvrdí, že prípad polícii neoznámil, pretože si nebol istý príčinou úmrtia tučniaka a chcel počkať na výsledky pitvy. „Polícia začala trestné stíhanie na základe medializácie prípadu v tlači,“ informovala Demjanovičová.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZOO Košice