Policajti zastrelili Austrálčana, vyhrážal sa premiérovi

Mŕtvola, zbraň, náboj
Foto: Shutterstock

SYDNEY 26. septembra (WEBNOVINY) – Austrálska polícia zabila 18-ročného mladíka, ktorého podozrievala z napojenia na extrémistických islamistov a vyhrážania sa premiérovi Tonymu Abbottovi.

Podľa miestnej televíznej stanice ABC News mladého muža zastrelili po tom, ako s nožom v ruke zaútočil na dvoch policajtov. Zranených policajtov následne previezli do nemocnice, pričom jeden z nich je síce v stabilizovanom, ale kritickom stave.

Incident sa stal po tom, ako podozrivý mladík v utorok večer (miestneho času) dorazil pred policajnú stanicu neďaleko Melbourne, kam si ho policajti predvolali. Niektoré médiá informovali, že muž mával vlajkou extrémistickej skupiny Islamský štát a krátko pred svojím zastrelením hrozil Abbottovi.

Incident sa stal v čase, keď v Austrálii prebieha celoštátna akcia proti islamistickým radikálom, počas ktorej zatkli už niekoľko podozrivých. Bol to doteraz najväčší policajný zásah v histórii krajiny, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 800 členov štátnej a federálnej austrálskej polície. Jeho cieľom bolo zabrániť plánom Islamského štátu uskutočniť v Austrálii vraždy, ktoré mali údajne zahŕňať verejné stínanie.

Austrália nedávno zvýšila stupeň teroristickej hrozby na vysoký, pričom ako dôvod uviedla možnosť teroristických útokov zo strany austrálskych občanov zradikalizovaných v Iraku a Sýrii. Vláda je znepokojená počtom občanov, ktorí odišli bojovať do zahraničia po boku militantných skupín. Austrálske úrady tvrdia, že až 160 Austrálčanov je buď zapojených do bojov, alebo ich aktívne podporujú. Najmenej 20 sa už z Blízkeho východu do Austrálie vrátilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát