Polícia klepla po prstoch bankomatovej mafii

Bankomat

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Polícia zadržala a obvinila členov ďalšej organizovanej skupiny, ktorí podľa zistení polície ničili a vykrádali bankomaty na Slovensku. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru v Bratislave Andrea Dobiášová. Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil desať osôb z trestného činu krádeže, poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia a porušovania domovej slobody. Osoby ako organizovaná skupina podľa obvinenia vykradli najmenej päť bankomatov na Slovensku. Spôsobili tak státisícové škody nielen bankovým inštitúciám, ale aj obciam, kde sa bankomaty nachádzali. V niektorých prípadoch znehodnotili napríklad obecné osvetlenie, kamerový systém či dvere. Presná výšky škody zatiaľ nie je vyčíslená, keďže vyšetrovanie a dokazovanie pokračuje. Obvineným hrozí trest odňatia slobody na desať až 15 rokov. Štyria z obvinených sú stíhaní väzobne, ostatní na slobode.

Desiati obvinení muži vo veku od 24 do 43 rokov

Na základe získaných informácií Úrad boja proti organizovanej kriminalite zorganizoval akciu, zameranú na zadržanie podozrivých osôb. Počas nej vykonali tri domové prehliadky a štyri prehliadky iných nebytových priestorov. Našli a zaistili náradie, nákresy objektov, kde sa nachádzali bankomaty, rušičky GSM signálu, ochranné rukavice, kukly a tri krátke guľové zbrane s odstráneným evidenčným číslo. Zbrane boli nabité.

Desiati obvinení muži vo veku od 24 do 43 rokov s bohatou kriminálnou minulosťou pochádzajú zo stredného Slovenska, prevažne zo Žiliny. Ich predmetom záujmu bola finančná hotovosť v bankomatoch a trezoroch. Majú na svedomí minimálne päť krádeží vlámaním do bankomatov. Pracovali veľmi profesionálne a koordinovane. Používali profesionálne náradie na prekonanie prekážok, a to najmä rezaním a páčením, bankomaty nevytrhávali. Priestor a okolie mali vždy dobre prekontrolované, komunikovali cez vysielačky a používali rušičku GSM signálu. Vždy mali oblečené ochranné rukavice, pracovné odevy a kukly. Na zahladenie pachových stôp používali rôzne technické zariadenia, korenie a slzotvorné prostriedky.

Podľa Dobiášovej ide už o druhú takúto zločineckú skupinu v tomto roku. V marci tohto roka vyšetrovateľ obvinil päť členov organizovanej skupiny, ktorá sa zameriavala na vytrhávanie bankomatov. Od začiatku roka polícia neeviduje žiaden dokonaný trestný čin krádeže vlámaním do bankomatov. V minulom roku ich bolo 71, z toho 23 bankomatov bolo vytrhnutých a 17 rezaných. Zvyšné boli vykradnuté rôznymi inými spôsobmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom