Polícia končí s toleranciou voči protestujúcim

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Packa
Ján Packa Foto: SITA

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Policajný prezident Ján Packa oznámil, že autodopravcovia, ktorí budú blokovať cesty, musia rátať s postihom. Packa na tlačovej besede zdôraznil, že takto bude polícia postupovať voči každému autodopravcovi, ktorý sa nepodvolí pokynom polície. „Bude postihnutý presne podľa zákona a v plnej výške trestu a nebudem hľadieť na to, že on vodičský preukaz potrebuje,“ povedal Packa a dodal, že každá tolerancia má svoje medze. „Nikto si nemôže uzurpovať právo, aby si presadil záujem časti súkromných prepravcov oproti záujmom spoločnosti,“ povedal Packa. Podľa neho už prevažuje verejný záujem, protesty sa veľmi rozrástli. „Končíme s toleranciou a polícia použije všetky zákonné prostriedky, ktoré máme, a môžem vám povedať, že voči vodičom ich máme naozaj dosť,“ konštatoval Packa. Doteraz boli podľa neho policajti voči protestujúcim autodopravcom zhovievaví, lebo vodičský preukaz je ich chlebíček.

Policajt je podľa Packu povinný dodržiavať zákon a žiadať to od iných, aj keď má sympatie k protestujúcim. „Sympatie moje majú, ale to neznačí, že budú porušovať zákon,“ skonštatoval Packa. Ak chcú autodopravcovia prejaviť svoju nespokojnosť, môžu podľa Packu využiť právo na štrajk alebo zhromažďovanie a nemali by blokovať cesty. „To nie je legálna forma protestu, takú náš zákon nepozná,“ povedal Packa a pripomenul, že vodič, ktorý blokuje cestu, je priestupca. „Ako priestupca bude postihovaný,“ dodal. Vodičov chcú policajti trestať napríklad aj odobratím preukazu. Podľa Packu to však bude závisieť aj od toho, akú má postihovaný vodič minulosť. Pokiaľ je to bezúhonný vodič, tak podľa Packu preukaz mu bude môcť polícia odobrať na tri mesiace. „Pokiaľ mal nejaké priestupky, a ešte aj závažné, tak až na jeden až dva roky,“ povedal.

Polícia má informácie, že autodopravcovia blokujú dopravu na šiestich miestach krajiny. „Poslednú informáciu mám z Košíc a tam sa ide pristúpiť k odťahovaniu a k predvádzaniu (na políciu),“ informoval šéf slovenských policajtov. Podľa neho začínajú policajti tvrdo postihovať protestujúcich autodopravcov, ktorí neuposlúchnu výzvu polície. K situácii na Rožňavskej ulici v Bratislave uviedol, že tam sa kamionisti dohodli so správcom cesty, ktorým je mesto, a jeden pruh uvoľnili. „Ak mestu vyhovuje takýto stav, tak nech sa páči. Ale musia rátať s tým, že budú vodiči postihovaní za to, čo robili doteraz… Pohovory skončili, idú sankcie. Myslím si, že dopravákov a policajtov máme dosť,“ dodal.

Autodopravcovia v Košiciach sa údajne vyhrážok polície neboja

Protestujúci autodopravcovia v Košiciach sa policajných vyhrážok neboja, pre agentúru SITA to uviedla koordinátorka Anna Ondrušová. Reagovala tak na vyhlásenia policajného prezidenta Jána Packu. Ten na dnešnej tlačovej besede vyhlásil, že polícia bude protestujúcim vodičom brať vodičské preukazy, v Košiciach chcú vozidlá odťahovať. Na blokáciu celej Južnej triedy je podľa Ondrušovej pripravených viac ako 100 kamionistov. „Chlapci ho pozdravujú. Ako nás on má na háku, tak my máme jeho na háku. Pokojne môžete citovať,“ povedala Ondrušová. Na otázku, či sa neobávajú protestujúci vodiči odobratia vodičských preukazov, odpovedala záporne. „Pokojne môže prísť a zobrať ich,“ doplnila. Ako dodala, blokovať Južnú triedu budú dovtedy, pokiaľ bude trvať protestná akcia v Bratislave.

Protestujúcich autodopravcov prichádzajú stále podporovať občania. Podľa starostu košickej mestskej časti Krásna Mareka Kažimíra sa na petičné hárky podpísalo od rána viac ako 450 obyvateľov. Mnohí z nich prinášajú vodičom pizzu či bagety, varí sa guláš, k dispozícii majú aj kávu a čaj. Chodia aj podnikatelia a pýtajú sa, ako by mohli pomôcť. „Občania chodia a chodia. Nikto, kto sem prišiel, vodičov nekritizoval,“ konštatoval Kažimír. Podporu autodopravcom prišiel vyjadriť aj starosta košickej mestskej časti Barca František Krištof. Podľa neho totiž nemá logiku, aby boli spoplatnené úseky v meste. „Má to byť zakotvené pragmaticky,“ uviedol pre agentúru SITA Krištof.

Petičné miesto je zriadené na parkovisku pred vstupom na Katastrálny úrad na Južnej triede. Petičný hárok s pokynmi na vyplnenie a zaslanie je aj na internetovej stránke www.dopravcovia.wbl.sk, v sekcii fotogaléria.

Zástupcovia malých a stredných dopravcov zakladajúci Úniu autodopravcov Slovenska, žiadajú pozastaviť realizáciu mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest prvej triedy len na nevyhnutné úseky a označenie všetkých spoplatnených úsekov informačnou tabuľou. Okrem toho chcú zníženie spotrebnej dane z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín, či výrazné zníženie cestnej dane ako kompenzácie za zavedenie elektronického mýta.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján Packa