Polícia obnovila náhodné kontroly na hraniciach s Českom, za porušenie opatrení hrozia pokuty (video)

DOPRAVA: Kontrola na hraničnom priechode
Policajti a hasiči kontrolujú vodiča na hraničnom priechode s Českou republikou Drietoma - Starý Hrozenkov, na ktorom začali od 13. marca 2020 s dočasnou kontrolou motorových vozidiel v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Drietoma, 13. marec 2020. Foto: SITA/Tomáš Somr
  • aktualizované 18. septembra, 9:28

V piatok 18. septembra od 9:00 začala Polícia SR vykonávať náhodné kontroly osobných motorových vozidiel, autobusovej a aj vlakovej dopravy na hraniciach alebo v blízkosti hraníc s Českou republikou.

Registračná povinnosť

Ako ďalej informovala hovorkyňa rezortu vnútra Barbara Túrosová, cieľom kontrol bude splnenie registračnej povinnosti, ktorá vychádza z nariadení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Viac o téme: Koronavírus

Policajný zbor bude na hraniciach alebo v blízkosti hraníc s ČR zároveň dohliadať na bezpečnosť a plynulosť prejazdu vozidiel hranicami.

Rezort pripomína, že nerešpektovanie povinností vyplývajúcich z nariadení ÚVZ je priestupkom na úseku verejného zdravotníctva, za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu vo výške do 1 659 eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„V blokovom konaní môžu aj orgány Policajného zboru a obecnej polície uložiť páchateľovi priestupku pokutu vo výške do tisíc eur,“ zdôraznila Túrosová.

Osoby, ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky z ČR, sú povinné ísť do izolácie v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19.

Negatívny test na koronavírus

V prípade, že negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 neobdržia a priebeh izolácie v domácom prostredí je bezpríznakový, izolácia sa končí dňom dovŕšenia jej 10. dňa.

Týmto osobám sa súčasne nariaďuje, aby sa najneskôr bezprostredne pri vstupe do Slovenskej republiky registrovali na tomto webe.

Alternatívne k uvedeným povinnostiam registrácie a izolácie v domácom prostredí musia byť tieto osoby schopné po vstupe na územie Slovenskej republiky preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 vykonaným v laboratóriách mimo územia SR, nie starším ako 72 hodín.

Z povinností určených ÚVZ existujú aj viaceré výnimky. Týkajú sa napríklad študentov, zdravotníckeho personálu alebo osôb s trvalým pobytom v príhraničných oblastiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barbara Túrosová
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR