Polícia obvinila desiatky účastníkov protestu extrémistov

Proti imigrantom protestovali v Bratislave stovky ľudí
Účastníci protestu STOP islamizácii Európy! vtrhli na akciu s názvom World City Downhill Tour 2015, ktorá sa mala konať po schodoch z nádvoria Bratislavského hradu na Rybné námestie. Bratislava, 20. jún 2015. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – K pondelňajšiemu dňu vzniesla polícia obvinenie proti 32 osobám zúčastneným na proteste extrémistov proti utečencom v Bratislave, z ktorých 19 sú občanmi Českej republiky a trinásti Slovenskej republiky.

Polícia zadržala 76 osôb

Policajti zadržali v sobotu počas protestu v uliciach centra Bratislavy 76 osôb podozrivých z výtržníctva, z nich 41 pochádza z Českej republiky. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavskej polície Tatiana Kurucová. Pri ďalších zadržaných išlo o priestupkové delikty alebo zisťovanie totožnosti tých osôb, ktoré sa na mieste kontroly nevedeli hodnoverne preukázať dokladom totožnosti.

Pre podozrenie z útokov na verejného činiteľa skončili na polícii dve osoby, 26-ročná Timea B. z okresu Galanta a 26-ročný Štefan K. z Košíc, obaja ,,čelia obvineniu z trestného činu útoku na verejného činiteľa“, uviedla Kurucová. Obaja boli v sobotu umiestnení v cele policajného zaistenia s návrhom na podanie obžaloby a postup v takzvanom superrýchlom konaní. Momentálne sú prepustení a stíhaní na slobode.

Obrazom: Bratislavu zaplavili demonštranti

Keď na Námestie Alexandra Dubčeka a Zámockú ulicu počas cyklistických pretekov World City Downhill Tour 2015 vnikla cez zábrany vytyčujúce trať tohto športového podujatia skupina približne 300 osôb, ktorá napádala okolostojace osoby, polícia zadržala 27 osôb pre podozrenie z prečinu výtržníctva. V súčasnosti sú stíhaní na slobode. Pre výtržnosti čelí obvineniu 10 občanov Slovenskej republiky a 17 občanov z Českej republiky.

V súvislosti s útokom na kameramana z Českej republiky počas cyklistických pretekov polícia pátra po páchateľovi, ktorý na Zámockých schodoch fyzicky a na verejne prístupnom mieste kričal a udrel kameramana do hlavy popolníkom. Konanie páchateľa prerušili prichádzajúce policajné autá. Útočník následne z miesta ušiel. ,,Túto vec vyšetrujeme na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave ako pokus ťažkej ujmy na zdraví,“ uviedla Kurucová. Po útočníkovi s červeno-bielou kuklou na hlave polícia naďalej pátra.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Ďalších 45 osôb policajti zadržali na Židovskej ulici v Bratislave za použitia donucovacích prostriedkov po tom, čo hádzali kamene a iné predmety na služobné policajné motorové vozidlá parkujúce na Staromestskej ulici v Bratislave. Poškodili šesť služobných vozidiel. V súčasnosti je vec v štádiu dokazovania a zisťovania miery zavinenia podozrivými osobami.

,,Výška spôsobenej škody na vozidlách bude vyčíslená dodatočne po ich oprave,“ uviedla Kurucová. Na Predstaničnom námestí poškodili výtržníci dve služobné policajné vozidlá. Policajti na mieste zadržali tri osoby, ktoré už poverený príslušník policajného zboru obvinil z výtržníctva. Ide o jedného občana Slovenskej republiky a dvoch občanov z Českej republiky, ktorí boli na základe rozhodnutia Okresnej prokuratúry Bratislava I prepustení na slobodu a v súčasnosti sú stíhaní na slobode.

Polícia vyšetruje, či nedošlo k extrémistickému trestnému činu

Polícia začala trestné stíhanie aj vo veci prečinu výtržníctva z osobitného motívu v prípade útoku na skupinku cudzích štátnych príslušníkov, pravdepodobne zo Saudskej Arábie, ktorých zatiaľ nestotožnení útočníci napádali najskôr verbálne, neskôr ženu držiacu v rukách dieťa sotili na zem.

V súvislosti s týmto konaním polícia vyšetruje, či nedošlo aj k spáchaniu extrémistického trestného činu. Po útočníkoch polícia pátra a v tejto súvislosti žiada napadnutú skupinu cudzích štátnych príslušníkov, aby sa polícii ozvali na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave so sídlom na Špitálskej ulici č. 14.

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave I žiada verejnosť a média o pomoc pri dokumentovaní ďalších protiprávnych konaní. ,,Žiadame kohokoľvek, občanov a média, komu sa v priebehu zhromaždení podarilo zachytiť v centre mesta ďalšie protiprávne konania osôb a má ich natočené na svojich telefónnych prístrojoch, kamerách alebo disponuje obrazovými zábermi, aby nám ich poskytol na stálej službe na Okresnom riaditeľstve PZ v Bratislave I so sídlom na Sasinkovej ulici č. 23,“ dodala Kurucová. Občanom ako aj pracovníkom médií následne vystavia doklad o vydaní veci.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom