Polícia obvinila Matoviča za ohováranie Fica

Igor Matovič
Poslanec NR SR za stranu OĽaNO Igor Matovič. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Polícia vzniesla obvinenie proti predsedovi hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igorovi Matovičovi za ohováranie premiéra Roberta Fica. Toho sa údajne dopustil tým, že zverejnil v auguste 2015 anonymnú informáciu, ktorú dostal do poštovej schránky.

To si podľa Lipšica nedovolil ani Mečiar

Predseda vlády Robert Fico si podľa anonymu spoločne s manželkou v roku 2008 založili schránkovú firmu na Belize. V deň vzniku si táto firma údajne založila dva bankové účty v Belize Bank Internacional (BBIL). Stav účtov k 21. júlu 2015 bol vraj 674 546 004,42 USD. Fico na Matoviča za to podal trestné oznámenie za ohováranie a krivé obvinenie. Polícia Matovičove tvrdenia nepotvrdila.

Ako povedal Matovičov advokát Daniel Lipšic na stredajšej tlačovej besede, obvinenie je založené na výmysloch. „Dnes Fico a jeho vláda ohrozujú demokraciu. To si nedovolil ani Vladimír Mečiar, aby bol predseda opozičnej strany stíhaný za ohováranie,“ povedal s tým, že Matovič vždy zdôrazňoval, že ide o anonymné podanie, ktoré nemusí byť pravdivé. Nikoho podľa Lipšica v minulosti nenapadlo za výroky proti predsedovi vlády trestne stíhať. „Je to bezprecedentný krok na zastrašovanie,“ konštatoval.

Ficovcom boli podľa Matovičovho advokáta kladené policajtom sugestívne otázky

Prípad podľa Lipšica vyšetruje vyšetrovateľ, ktorý napríklad zamietol kauzu emisie pod koberec a ktorý riešil viaceré politické kauzy. Podľa Lipšica však z vyšetrovania vyplýva, že Fico si preberá na úrade vlády poštové zásielky.

„Problém, je že Fico si nepreberá iné zásielky, kde má ísť vypovedať ako svedok, alebo kde porušil tajomstvo. Tam si zásielky nepreberá. Fico sa správa ako autokrat, ktorý stojí nad zákonmi,“ povedal Lipšic, podľa ktorého Fico nebol vypočutý v kauze, keď vo februári zverejnil listiny chránené tajomstvom.

Ficova manželka podľa Lipšica vypovedala v prípade rovnako ako Fico, čo podľa neho znamená, že premiérova výpoveď bola kopírovaná, čo nie je možné. Ficovcom boli podľa Matovičovho advokáta kladené policajtom sugestívne otázky. Lipšic očakával, že pri obvinení predstaviteľa opozície sa bude polícia snažiť. „Obvinenie je procesno-právne odfláknuté,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIgor MatovičRobert FicoVladimír Mečiar