Aktualizované: Polícia po siedmich rokoch vypátrala vraha Ernesta Valka, odpykáva si trest za prepad banky

Ernest Valko
Foto: SITA/Jozef Jakubčo.
  • aktualizované 10. októbra, 21:40

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Polícia po siedmich rokoch vypátrala vraha Ernesta Valka. Podľa viacerých zdrojov televízie JOJ ho zavraždil Jozef R. Ten si už takmer rok odpykáva trest za prepadnutie banky v Smoleniciach, televízii JOJ informáciu potvrdil advokát. Informácia sa nachádza na stránke www.noviny.sk

Polícia zverejní podrobnosti

Od osudnej noci vo vile Ernesta Valka uplynulo bez mesiaca sedem rokov, pripomína televízia na svojom webe s tým, že muž obviňovaný z vraždy je dokonca už niekoľko mesiacov za mrežami. „Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie konkrétnym páchateľom, a teda prípad považujeme v tejto chvíli za objasnený,“ povedal podľa TV JOJ prezident policajného zboru Tibor

Polícia sa chystá zverejniť podrobnosti na stredajšej oficiálnej tlačovke. „Televízia JOJ má už teraz k dispozícii meno muža, ktorého polícia viní priamo z vraždy Ernesta Valka. Vyšetrovateľom sa podarilo preukázať, že práve on mal strieľať. Podľa viacerých zdrojov televízie JOJ ide o Jozefa R. Toho istého, ktorý si už takmer rok odpykáva trest za známe prepadnutie banky v Smoleniciach v maske Arnolda Schwarzeneggra,“ informuje ďalej médium.

Špekulovalo sa o vražde na objednávku

Uznesenie o jeho obvinení mu už bolo doručené, čo potvrdil aj jeho advokát. „Je pravdou, že je jeden z dvojice obvinených z vraždy Ernesta Valka,“ informuje advokát obvineného Ladislav Kuruc. V prípade sa podľa televízie dlho špekulovalo o tom, že vražda Ernesta Valka bola vykonaná na objednávku. Podľa aktuálnych informácií z vyšetrovacieho spisu však mali vrahovia prozaickejší motív.

„Malo ísť výhradne o lúpež, ako sa hovorilo v minulosti? Áno. Výhradne o lúpež. Zatiaľ tomu vyšetrovanie nasvedčuje. Respektíve tak to vyplýva z uznesenia o vznesení obvinenia,“ povedal podľa JOJ Kuruc. Druhým obvineným v prípade vraždy Ernesta Valka má byť spoločník Jozefa R., ktorý s ním figuroval aj v prípade prepadu banky maskovanými lupičmi.

„V prípade vyšetrovania Valkovej vraždy sa špekuluje o tom, že dvojicu obvinených majú usvedčovať ich iní bývalí komplici len preto, aby si znížili vlastné tresty, ktoré si odpykávajú,“ uvádza ďalej televízia. Polícia ale tvrdí, že v rukách má aj nepriestrelné vecné dôkazy. „Ja by som o týchto verziách nešpekulovala. Ja budem naklonená tej verzii, ktorá sa preukáže,“ uviedla dcéra Ernesta Valka.

Zastrelili ho v jeho dome v Limbachu

Televízia pripomína, že mediálne známeho advokáta Ernesta Valka našli zastreleného v pondelok 8. novembra 2010 večer o 22:45 v jeho dome v Limbachu bývalá manželka a dcéra, ktoré okamžite nahlásili udalosť polícii.

Do domu sa prišli pozrieť preto, lebo sa im nezdalo, že Valko dlhší čas nezdvíhal mobilný telefón. „Došlo k jednému výstrelu, ktorému obeť podľahla – strela spôsobila zranenia srdca a pľúc, nezlučiteľné so životom,“ uviedol deň po vražde vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak.

Výstrel z krátkej guľovej zbrane padol podľa jeho slov medzi 18:47 a 22:45 zo vzdialenosti niekoľkých metrov. Bývalého predsedu Ústavného súdu ČSFR našli v obytnej časti domu.

Valko bol v rokoch 1990 až 1991 podpredsedom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR, v roku 1992 sa stal predsedom Ústavného súdu ČSFR. Od roku 1993 pôsobil ako advokát. Okrem iného zastupoval štát vo viacerých známych kauzách, rovnako i viacerých politikov. Naposledy bývalého ministra financií Ivana Mikloša v dlhoročnom spore s Robertom Ficom. Valko v roku 2006 kandidoval v parlamentných voľbách za Občiansku konzervatívnu stranu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ernest ValkoJaroslav Spišiak