Polícia podľa prokuratúry rozhodla pri Trnkovi správne

Dobroslav Trnka
Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Bývalého námestníka generálneho prokurátora Dobroslava Trnku má pre kauzu Glance House riešiť disciplinárne konanie tak, ako o tom rozhodla polícia.

Myslia si to prokurátori, ktorí sa venovali známej kauze bytovky a súhlasia s rozhodnutím polície. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa so stanoviskom prokurátorov stotožnil.

„Všetci prokurátori (dozorujúci prokurátor Krajskej prokuratúry v Trnave, prokurátori odborov generálnej prokuratúry) preskúmali trestnú vec Glance House, ktorú dozorovala Krajská prokuratúra v Trnave, a stotožnili sa s rozhodnutím vyšetrovateľa Policajného zboru o postúpení veci na disciplinárne konanie,“ uvádza generálna prokuratúra v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Andrea Predajňová z tlačového a informačného oddelenia.

Hon na líšku

Podľa generálnej prokuratúry v tomto prípade ani nebolo možné iné rozhodnutie polície. „Vzhľadom na existujúci skutkový stav a dôkaznú situáciu neprichádzalo podľa zákona do úvahy iné rozhodnutie ako postúpenie veci na disciplinárne konanie,“ píše sa v stanovisku.

Proti Trnkovi začali disciplinárne konanie pre kauzu prevodu bytovky v Bernolákove, keďže polícia rozhodla, že v jeho prípade nepôjde o trestné stíhanie, a preto postúpila vec disciplinárnej komisii. Trnka poslal vlani v máji list Jane Šlachtovej, ktorá bola istý čas v kauze prevodu aj obvinená.

Šlachtová zastupovala v minulosti firmu CDI, ktorá v pôvodnom spore o bytovku vystupovala ako poškodená. Trnka v liste súhlasil s prevodom bytovky s presne stanovenými podmienkami.

Kataster na základe tohto listu umožnil prepis nehnuteľnosti 22. októbra 2012 v prospech CDI napriek tomu, že Úrad špeciálnej prokuratúry zakázal uznesením akékoľvek narábanie s budovou. Bytovka napokon skončila na istý čas až u tretej firmy Gapeja. „Celé toto konanie, ktoré beží, beriem ako taký hon na líšku,“ povedal pre televíziu TA3 Dobroslav Trnka ešte v novembri 2012.

Písomné pokarhanie alebo zníženie platu

Trnku môžu teraz podľa TA3 potrestať napríklad písomným pokarhaním, no podľa zákona mu môže hroziť aj zníženie platu, preradenie na nižší prokurátorský post alebo až zbavenie výkonu funkcie prokurátora.

Televízia tiež spomína, že po vypuknutí kauzy prevodu bytovky si vtedajší zastupujúci generálny prokurátor o postupe Trnku myslel svoje. „Rozhodol podľa mňa v tej situácii v rozpore so zákonom,“ povedal Ladislav Tichý 29. novembra 2012.

V kauze Glance House je obvinený bývalý šéf katastra v Senci Igor S., ktorý prevody podpisoval, podnikateľku Šlachtovú polícia zbavila obvinenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dobroslav TrnkaJaromír ČižnárLadislav Tichý