Polícia poslúchne Slovákov, rozhodnite, kde budú radary

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Policajná hliadka
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Polícia chce od ľudí počuť, na ktorých miestach treba merať rýchlosť. Policajti chystajú v polovici apríla akciu s názvom Rýchlostný maratón, počas ktorej budú merať rýchlosť na úsekoch, ktoré im občania sami navrhnú.

„Chceme umožniť verejnosti a občanom, aby sa aktívne zapojili do réžie tejto akcie. Cez webový portál polície budú môcť definovať miesta, ktoré považujú za rizikové, kde vodiči bezohľadne prekračujú rýchlosť,“ povedal v piatok na tlačovej besede policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Polícia má mesiac na vyhodnotenie

Ľudia budú môcť prvé dva marcové týždne vyplniť a poslať polícii tabuľku s návrhmi na cestné úseky, kde by podľa nich mali merať.

Od pondelka 2. marca do 16. marca nájdu na stránke www.minv.sk v sekcii polícia odkaz na akciu Rýchlostný maratón. Tam nájdu tabuľku, ktorú po stiahnutí do počítača a vyplnení pošlú cez webstránku polícii. „Boli by sme radi, keby dalo podnety čo najviac občanov,“ vyjadril sa riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ján Ignaták.

Policajti budú mať potom mesiac na to, aby podnety občanov prešli a vyhodnotili. Samotná akcia bude trvať 24 hodín, a to 16. až 17. apríla. „Zapojíme maximálny počet hliadok a využijeme všetky meracie zariadenia,“ priblížil Ábel. Polícia má k dispozícii 245 radarov.

Inšpirovali sa Belgickom a Nemeckom

Aby mohli merať na čo najviac navrhnutých úsekoch, hliadky sa budú presúvať – v malých okresoch približne po dvoch hodinách. Šéf dopravákov Ignaták odhaduje, že celkovo pokryjú tisíc miest na všetkých druhoch ciest. Konkrétne vybrané úseky by mali oznámiť deň pred akciou.

Keďže pôjde hlavne o preventívnu akciu, policajti budú prekročenie rýchlosti do 20 km/h v obci a do 30 km/h mimo obce riešiť len napomenutím. Viceprezident Ábel však pripúšťa, že v prípade nebezpečných úsekov, napríklad pri školách, môžu napriek tomu uložiť pokutu.

Rýchlostný maratón chystajú v rámci združenia TISPOL, ktoré zastrešuje dopravné polície európskych krajín. Naša polícia sa v tomto prípade inšpirovala Belgickom a Nemeckom, kde už Rýchlostný maratón absolvovali. „Je to cenný zdroj do budúcna,“ poznamenal Ábel. Dodal, že vlani zahynulo na slovenských cestách 259 ľudí, pričom pri smrteľných nehodách má najväčší podiel rýchlosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Ábel