Polícia potvrdila obvinenie Kočnera a ďalších osôb pre krátenie dane, škoda presahuje tri milióny eur

Marián Kočner
Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Policajný zbor potvrdil stredajšiu informáciu TV Markíza, že vyšetrovateľ finančnej polície obvinil v súvislosti s predajom bytov a nebytových priestorov štyri osoby zo zločinu skrátenia dane a poistného.

Ako ďalej uvádzajú na sociálnej sieti, trestné stíhanie vo veci začal vyšetrovateľ finančnej polície v júni 2016. „Týkalo sa predaja 17 bytov a troch nebytových priestorov za jedno euro s DPH. Predávajúca bola spoločnosť, ktorej konateľom bol prvý z obvinených Peter Z. Kupujúcim v tomto prípade bola firma, kde bol predsedom predstavenstva druhý z obvinených Marián K.,“ informuje polícia.

„Štvorlístok“ uzatvára Jána Š.

K podobnému predaju za euro došlo podľa polície aj v prípade ďalších 14 bytov a dvoch nebytových priestorov. „Aj tu bol rovnaký predávajúci, kupujúci bol ďalší z obvinených Viliam G. Preto v júli 2018 vyšetrovateľ finančnej polície aj v tomto prípade začal trestné stíhanie vo veci zločinu skrátenia dane a poistného,“ uviedla polícia.

„Štvorlístok“ podľa polície uzatvára posledná z obvinených Jana Š., ktorá zastupovala britskú spoločnosť, v prospech ktorej boli zapísané záložné práva na spomínané nehnuteľnosti. Záložné právo bolo dôvodom uzatvorenia zmlúv o postúpení pohľadávok v hodnote 36 113 159,21 eura.

Marián K. sa nachádza vo väzbe

Obvinený Peter Z. mal podľa polície podľa skladových kariet vedomosť, že celková cena prevádzaných nehnuteľností bola takmer 17 miliónov eur (16 693 516,45 eura).

„Predané boli za dve eurá, teda za značne podhodnotenú cenu. Ako štatutár firmy, ktorá ich predala, teda skrátil daň o viac ako tri milióny eur, čo je 20 percent z takmer 17 miliónov. Ide o zdaňovacie obdobie október 2011, keď do základu dane zohľadnil obe kúpne zmluvy z 19. októbra 2011,“ napísala polícia.

Za zločin skrátenia dane a poistného, z ktorého sú všetci štyria obvinení, hrozí v prípade dokázania viny trest sedem až 12 rokov väzenia. Okrem Mariána K., ktorý sa nachádza vo väzbe za inú ekonomickú trestnú činnosť, sú podľa polície obvinení stíhaní zatiaľ na slobode.

O obvinení štyroch osôb z trestného činu krátenia dane informovala v stredu ako prvá TV Markíza. Prípad sa podľa televízie týka bytovky Five Star Residence v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Kočner