Polícia upozorňuje na dezinformácie o počte mŕtvych za rok 2020, skutočné čísla ešte nie sú známe

Pohreb
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti upozorňuje na statusy, podľa ktorých za rok 2020 zomrelo na Slovensku približne toľko občanov, ako v minulých rokoch. Status upozorňuje na to, že údaje o úmrtnosti za december 2020 ešte nie sú známe.

„Keď konšpirátori publikovali svoje bludy, tak nemali k dispozícii údaje ani za november a október 2020,“ zdôraznila polícia s tým, že konšpirátori spriemerovali obdobie, keď koronavírus neexistoval a zasadili ich do obdobia, keď existoval.

V novembri zomrelo o 36 percent viac ľudí

Polícia zároveň dodala, že Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) iba v utorok zverejnil dáta za november 2020. Podľa úradu za tento mesiac zomrelo o 36 percent viac obyvateľov oproti priemerným novembrovým hodnotám za obdobie posledných piatich rokov.

„Zvýšený počet úrad zaznamenal aj za mesiac október, keď rovnakou metódou porovnania došlo k nárastu o 20 percent. Ktorá skupina predstavovala najviac zasiahnuté obete? Seniori,“ upozornila polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Počet úmrtí za blíži k hranici 60-tisíc

Podľa údajov z rezortu vnútra sa počet úmrtí za rok 2020 blíži k hranici 60-tisíc. Konečné číslo bude známe v marci 2021 po spracovaní všetkých údajov zo strany ŠÚ SR. Doposiaľ získané údaje však nasvedčujú, že za rok 2020 zomrelo na Slovensku najviac ľudí v histórii samostatnosti.

„Pamätajte si, konšpirátori si vymýšľajú a manipulujú. Sú schopní klamať v menších i väčších témach. Nezáleží im na ľudskom živote, zdravotníkoch a ďalších štátnych zamestnancoch v prvej línii,“ upozornila polícia s tým, že je nevyhnutné si všetky informácie overovať u viacerých zdrojov a oficiálnych inštitúcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR