Polícia upozorňuje na malé deti v aute bez dozoru, čin je nezodpovedný a môže byť aj trestný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dieťa v aute, autosedačka
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Nechať dieťa v aute bez dozoru je nezodpovedné a rodičia by to robiť nemali. Na sociálnej sieti to pripomína Policajný zbor SR.

„Neraz sa stalo, že takto zabudnuté dieťa malo zdravotné problémy, dokonca sme zaznamenali aj prípady smrti. Rodičia, ktorí nechajú svoje dieťa v aute bez dozoru, by si mali uvedomiť aj možné trestnoprávne následky,“ upozorňuje polícia.

Podľa právnej kvalifikácie skutku, ktorú možno určiť až na základe konkrétnych skutočností a okolností prípadu, by však podľa polície mohlo ísť o trestný čin opustenie dieťaťa, kde hrozí trest na jeden až päť rokov väzenia a v prípade dieťaťa mladšieho ako šesť rokov trest tri až desať rokov.

Nie vždy je možné rozbiť okno

Podľa polície je na starostlivom zvážení každého, kto zbadá dieťa zavreté v aute, ako bude v konkrétnom prípade postupovať. „Ak je to možné a aj situácia to dovoľuje, treba pohľadať majiteľa vozidla, napríklad v nákupnom centre vyhlásiť cez informačný stánok alebo cez SBS službu. Ak si nevie sám poradiť, odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde okamžite ponúknu radu a pomoc, ako postupovať,“ zdôrazňuje policajný zbor.

Na otázku, či rozbiť sklo auta, sa podľa polície nedá odpovedať jednoznačne. „Občan na jednej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku. Ak by však išlo o prípad krajnej núdze a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, občan by mohol postupovať aj takto. Je na zvážení, či takéto konanie spĺňa podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze,“ konštatuje polícia.

Krajná núdza je podľa zákona definovaná ako „čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom“. O krajnú núdzu nejde, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil.

Prípady sú individuálne

Každý prípad je podľa polície potrebné posudzovať individuálne. „Rovnako aj v prípade, ak je zatvorené v aute zviera. V tomto prípade by mohlo ísť o priestupok v oblasti veterinárnej starostlivosti, ktorý by riešila príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa, avšak polícia je oprávnená zistiť priestupcu,“ dodáva Policajný zbor SR.

Dva a polročné dieťa zomrelo 11. júna, keď ho podľa policajných informácií nechala matka zavreté v aute na parkovisku v Trstenej a odišla do nemocnice na vyšetrenie. Následne sa podľa medializovaných informácií objavili aj ďalšie prípady detí ponechaných v aute, vďaka skorej reakcii okolia a záchranných zložiek sa však neskončili tragicky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR