Polícia v Bangladéši zatkla stovky rozzúrených moslimov

Budhisti
Foto: SITA/AP

DHÁKA 2. októbra (WEBNOVINY) – Bangladéšska polícia zadržala skoro 300 ľudí po útokoch nahnevaných moslimov na budhistické chrámy a domy.

Dôvodom násilností bola fotografia zverejnená na sociálnej sieti Facebook, ktorá urazila moslimskú vieru a ktorej autorom má byť budhista.

Polícia informovala, že až 25-tisíc demonštrantov podpálilo cez víkend najmenej 11 chrámov a desiatky domov a obchodov vo viacerých bangladéšskych mestách. Útoky boli podľa polície organizované, pričom minister vnútra Mohuddín Chán Alamgír z nich obvinil „radikálnych islamistov“.

Úrady v snahe zabrániť ďalším násilnostiam zakázali verejné zhromaždenia. V 153-miliónovom prevažne moslimskom Bangladéši žije asi len jednopercentná budhistická menšina.

Jej príslušníci pritom žijú hlavne v juhovýchodných oblastiach pri hranici s prevažne budhistickou Barmou (Mjanmarskom).

Napriek tomu, že v minulosti prišlo už k viacerým krvavým zrážkam medzi bangladéšskymi moslimami a hinduistami, násilnosti za účasti budhistov sú relatívne zriedkavé.

https://youtube.com/watch?v=YOZmyZ975g8

Budhisti
Foto: SITA/AP
Budhisti
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Facebook